Mart 2021 Ayı Kira Artış Zam Oranları Hesaplama! Sözleşme İmzalayacaklar için Zam Tablosu

Türkiye İstatistik Kurumu şubat ayı enflasyon rakamlarını açıkladı.

Mart 2021 Ayı Kira Artış Zam Oranları Hesaplama! Sözleşme İmzalayacaklar için Zam Tablosu
Türkiye İstatistik Kurumu şubat ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. TÜİK tarafından açıklanan veriler sonrası ise en önemli hesaplamalardan birisi olan kira artış oranları netlik kazandı. Mart 2021 döneminde yeni bir kira sözleşmesi imzalayacak olanlar için kira zam oranları şubat ayı verilerine göre hesaplanacak.

Kiracılar ve ev sahipleri için oldukça önemli olan kira artış oranlarına dair hesaplama formülü, kiraların ne kadar artacağı ve artış oranlarına dair tabloyu paylaşıyoruz.

KİRA ARTIŞ ORANLARI HESAPLAMA MART 2021

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından ilan edilen verilere göre enflasyon oranları şubat ayında arttı. İlan edilen veriler kapsamında TÜFE Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 0,91 oranında arttı. TÜFE oranları bir önceki yılın Aralık ayına göre de yüzde 2.60 ornında yükselmiş oldu. Enflasyon oranlarında yaşanan bu artışın ardından TÜFE on iki aylık ortalamalara göre yüzde 12,81 artış gerçekleşti.

Zam Oranları Neye Göre Hesaplanır?

Yapılan son düzenlemenin ardından kira fiyatlarına yapılacak zam oranları üretici fiyat endeksi oranlarına göre değil, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) oranlarına göre belirleniyor. Ev sahipleri son 12 aylık TÜFE rakamlarını esas alarak zam oranlarının üst sınırını hesaplıyor. Bu kapsamda Mart 2021 döneminde oluşan 12 aylık TÜFE oranı yüzde 12.81 oldu. Ev sahipleri kira fiyatlarına en fazla bu oranda zam yapabilecekler.

FARKLI KİRA TUTARLARI İÇİN HESAPLAMA EKRANI

Mart ayında kira sözleşmesi yenileyecek olan kiracılar için kira hesaplamalarını yaptık. İşte TÜFE rakamlarına göre farklı kira rakamlarına göre zam oranları listesi.

Mevcut kirası 1000 TL olanlar için Mart 2021 kira artış oranı 128.1 TL olacak. Yeni dönem sözleşmesinde en yüksek kira tutarı ise 1128 TL olarak uygulanacak.

Ancak aylık kirası 1200 TL olanlar yüzde 12.81 kira artış oranı ile 153 TL zamlı ödeme yapacaklar. Yeni dönem zamlı kira tutarı ise 1353 TL olacak.

1500 TL kira ödeyen ve TÜFE rakamlarına göre kirası zamlanacak olanlar için zam tutarı 192 TL olacak. Mart 2021 döneminden itibaren yeni zamlı kira 1692 TL olarak uygulanacak.

Aylık kirası 2000 TL olan bir kiracı yeni zam oranı ile yeni dönemden itibaren yüzde 12.81 zam ile birlikte 256 TL daha fazla ödeme yapacak. Zamlı kira tutarı ise 2256 TL olacak.

FAZLA ZAM YAPAN EV SAHİPLERİNE İTİRAZ

Ev sahipleri enflasyon oranlarına göre belirlenen yasal kira artış oranlarından daha fazla zam yaparlarsa kiracılar bu yüksek zam oranına itiraz etme hakkına sahipler.
Yorumlar (0)