Mart Ayında Konut Fiyatları ve Kredi Faizleri Düşecek Mi?

Bilindiği üzere emlak sektörünün canlanmasında en önemli etmen konut kredisi faiz oranlarının düşük olması.

Mart Ayında Konut Fiyatları ve Kredi Faizleri Düşecek Mi?
Bilindiği üzere emlak sektörünün canlanmasında en önemli etmen konut kredisi faiz oranlarının düşük olması. Faiz oranları düşük olduğunda emlak sektörü hareketlenir, satış rakamları artar ve fiyatlarda yükselir. Mart ayında faiz oranlarının yüksek olması ise satış rakamlarının düşmesine neden oldu.

KONUT FİYATLARI DÜŞECEK Mİ? ALIM İÇİN EN UYGUN DÖNEM NE ZAMAN?

Konut fiyatları son dönemlerde farklı etmenlere bağlı olarak değişiyor. İkinci el konut sektörü ile sıfır konut sektörü arasında farklılık bulunuyor. Sıfır konut fiyatlarında mart ayında çok ciddi indirimler yaşanmazken ikinci el konut sektöründe belli bir oranda geri çekilmeler yaşandı.

İkinci El Konut Fiyatları

İkinci el konut fiyatları son dönemlerde talebin iyice azalmış olması nedeniyle düştü. Yaz aylarında fiyatlar zirve yaparken daha sonra ki aylarda kademeli indirimler geldi. Talebin azalması, kredi faiz oranlarının artması ve yaz döneminde yüz binlerce kişinin ev sahibi olması fiyatların bir miktar geri çekilmesine neden oldu. İkinci el konut sektörü için fiyat artışları ise kredi faiz oranlarında yaşanacak indirimlere bağlı. Faiz oranları iner ve talep artarsa ikinci el konutlarda fiyatlar yükselmeye başlar.

Sıfır Konut Fiyatları

Sıfır konut fiyatlarında talebin düşmesine bağlı olarak bir miktar geri çekilme yaşanmış olsa da özellikle firmaların kendi kredi kampanyalarını uyguluyor olması, piyasayı çok etkilemedi. Fiyatlar daha önceki süreçlere göre yakın bir seviyede bulunurken bundan sonra inşa edilecek konutlarda ise fiyatlar daha yüksek olacak. İnşaat sektöründe maliyetlerin artması sonucu sıfır konut alımlarında fiyatların yükselmesi bekleniyor.

KONUT KREDİSİ FAİZLERİ NE ZAMAN DÜŞECEK?

Konut kredisi ile ev almak için sırada bekleyen vatandaşlar için en önemli etmen en düşük maliyetle kredi kullanabilmek. Yaz aylarında sıfır konut alımlarına yüzde 0.69 faiz oranıyla kredi sağlanması, ikinci el için yüzde 0.79 faizle kredi verilmesi talebin artmasına neden oldu. Son dönemlerde ise kredi maliyetleri bu seviyelerin çok üzerinde yer alıyor. Yaz aylarında yüzde 0.79 olan en düşük ikinci el konut kredisi aylık faizi mart ayında yüzde 1.25 ile yüzde 1.32 bandında yer alıyor. Çoğu banka ise yüzde 1.35 faizden daha yüksek oranla kredi sağlıyor. Uzmanlar ekonomik gelişmelere göre faiz indirimlerini 2021 yılının ikinci yarısında bekliyorlar.
Yorumlar (0)