Merkez Bankası satılık ev fiyatları için son resmi verileri açıkladı: Konut fiyatlarında yeni zam rekoru kırıldı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından beklenen hedonik konut fiyat endeksi raporu yayımlandı. Yayımlanan rapora göre Haziran ayında konut fiyatlarında yeni zam rekoru kırıldı.

Konut fiyatlarında yeni zam rekoru kırıldı!

TÜİK tarafından açıklanan konut satış rakamları sonrasında gözler konut fiyatları raporuna çevrilmişti. Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından bugün açıklanan konut satış rakamlarına göre Türkiye genelinde konut satış rakamları Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına oranla yüzde 12,9 azalarak 93 bin 902 adet olarak gerçekleşti. 

Yaşanan düşüşün ardından gözler Merkez Bankası tarafından açıklanacak olan fiyat endeksi raporuna çevrilmişti. TCMB Konut Fiyat Endeksi Haziran 2022 raporuna göre konut fiyatlarında yaşanan yükseliş düşen satış rakamına rağmen devam etti. Konut fiyatlarına rekor zam geldi. 

MERKEZ BANKASI KONUT FİYAT ENDEKSİ HAZİRAN 2022 RAPORU YAYIMLANDI! 

Yayımlanan rapora göre Türkiye genelinde konut fiyatları Haziran ayında da yükselişini sürdürdü. Açıklanan endeks verilerine göre 2022 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 9,0 oranında artan konut fiyat endeksi, bir önceki yılın aynı ayına göre nominal olarak yüzde 160,6, reel olarak ise yüzde 47,0 oranında artış gösterdi. 

Merkez Bankası satılık ev fiyatları için son resmi verileri açıkladı: Konut fiyatlarında yeni zam rekoru kırıldı!

En yüksek yıllık değişim gösteren yani konut fiyatlarının en çok arttığı iller İstanbul, Antalya, Burdur, Isparta, Adana ve Mersin olarak sıralandı. Konut fiyatlarının en az artış gösterdiği iller ise Bingöl, Elazığ, Malatya, Tunceli, Erzurum, Erzincan, Bayburt, Ardahan, Ağrı, Kars ve Iğdır olarak sıralandı. 

Merkez Bankası satılık ev fiyatları için son resmi verileri açıkladı: Konut fiyatlarında yeni zam rekoru kırıldı! - Resim : 2

TÜRKİYE GENELİNDE ORTALAMA KONUT FİYATI 1 MİLYON 300 BİN TL BARAJINI AŞTI! İSTANBUL'DA SATILIK EV FİYATLARI KAÇ TL OLDU?

Konut fiyatlarında yaşanan yükseliş kendisini en çok büyük şehirlerde gösterirken 100 m2 konut için Türkiye genelinde ortalama satış fiyatı 1 milyon 301 bin TL'ye ulaştı. Konut fiyatlarının en pahalı olduğu ilimiz 2 milyon TL barajını aşan İstanbul olurken Ankara'da ortalama konut metrekare satış fiyatı 9 bin 155 TL ve İstanbul'da ise 14 bin 932,70 TL oldu.