Merkez Bankası'ndan Flaş Konut Fiyatları Açıklaması! TCMB Hedonik Konut Fiyat Endeksi Yükseldi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Hedonik Konut Fiyat Endeksi Ekim 2020 raporu yayımlandı.

Merkez Bankası'ndan Flaş Konut Fiyatları Açıklaması! TCMB Hedonik Konut Fiyat Endeksi Yükseldi
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Hedonik Konut Fiyat Endeksi Ekim 2020 raporu yayımlandı. Açıklanan rapora göre konutta reel getiri devam etti. Türkiye geneli konut fiyatları ne kadar yükseldi, konut fiyatlarında son durum ne?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Hedonik Fiyat Endeksi Ekim 2020 raporu yayımlandı. Yayımlanan rapora göre Türkiye'de konut fiyatları Ekim ayında da yükselişini sürdürdü ve reel getiri sağlamaya devam etti.

EKİM AYINDA HEDONİK KONUT FİYAT ENDEKSİ YÜZDE 29.2 ORANINDA YÜKSELDİ! 

Merkez Bankası tarafından açıklanan konut fiyat endeksi raporuna göre 2020 yılı Ekim ayında Eylül ayına oranla yüzde 2,2 oranında artış gösterdi. 2019 yılının Ekim ayına oranla ise yaşanan artış yıllık bazda nominal olarak yüzde 29,2 oranında ve reel olarak ise yüzde 15,5 oranında artış gösterdi.

Türkiye’deki konutların kalite etkisinden arındırılmış fiyat değişimlerini izlemek amacıyla hesaplanan Konut Fiyat Endeksi 2020 yılının Ekim ayında da yükselişini sürdürdü. En yüksek yıllık değişim gösteren iller Aydın, Denizli, Muğla, Antalya, Burdur, Isparta, Kilis, Adıyaman ve Gaziantep olarak öne çıkarken en düşük yıllık değişim gösteren iller ise Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Artvin, Giresun, Ordu, Rize, Trabzon, Erzurum, Erzincan ve Bayburt oldu.

ANKARA, İZMİR VE İSTANBUL'DA KONUT FİYATLARI KAÇ TL OLDU?

Açıklanan verilere göre Türkiye genelinde ortalama konut metrekare satış fiyatı 3 bin 713,50 lira seviyesine yükselirken İstanbul'da ortalama konut metrekare satış fiyatı 6 bin 192,60 TL, Ankara'da 2 bin 810,30 TL ve İzmir'de ise 4 bin 253,20 TL seviyesine yükseldi. 3 büyük şehirde konut fiyatlarına en fazla zam ise yüzde 29,1 oranında konut fiyatlarına zam gelen İzmir oldu.

Emlak365.com
Yorumlar (0)