Merkez Bankası'ndan Son Dakika Konut Fiyatları Açıklaması Geldi! Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB Hedonik Konut Fiyat Endeksi Haziran 2020 Raporu Yayımlandı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası hedonik konut fiyat endeksi raporu yayımlandı.

Merkez Bankası'ndan Son Dakika Konut Fiyatları Açıklaması Geldi! Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB Hedonik Konut Fiyat Endeksi Haziran 2020 Raporu Yayımlandı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası hedonik konut fiyat endeksi raporu yayımlandı. 19 Ağustos 2020 tarihli rapor ile konut fiyatları hakkında merak edilen en önemli veri yayımlanmış oldu. Konut fiyatları kamu bankaları tarafından başlatılan ucuz kredi kampanyası kapsamında konuta olan talepte yaşanan rekor artış emlak fiyatlarının da uçuşa geçmesine neden oldu, Türkiye geneli, Ankara, İstanbul ve İzmir konut fiyatları endeksi raporu verileri haberimizde...

Merkez Bankası büyük bir merakla beklenen konut fiyatları endeksi raporu verilerini paylaştı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası konut fiyatları endeksi Haziran ayında yayımlanan raporda yıllık yüzde 23,14 ve aylık yüzde 6,43 oranında artış göstermişti. TÜRKİYE CUMHURİYET MERKEZ BANKASI HEDONİK KONUT FİYAT ENDEKSİ HAZİRAN AYINDA YÜZDE 25 YÜKSELDİ! Merkez Bankası tarafından açıklanan verilere göre Haziran ayında konut fiyat endeksi bir önceki aya göre yüzde 2,6 oranında artış gösterdi. 2019 yılının Haziran ayına göre ise nominal olarak yüzde 25,7 oranıdna artış gösteren konut fiyat endeksi reel olarak ise yüzde 11,6 oranında arttı. 

Türkiye’deki konutların kalite etkisinden arındırılmış fiyat değişimlerini izlemek amacıyla hesaplanan Konut Fiyat Endeksi, 2020 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 2,6 oranında artarak 139,5 seviyesine ulaştı. Bir önceki yılın Haziran ayına oranla ise konut fiyat endeksi yüzde 25,7 oranında artarken aynı dönemde reel olarak yüzde 11,6 oranında artış gösterdi. ANKARA, İSTANBUL VE İZMİR'DE KONUT FİYATLARI NE KADAR OLDU?

Üç büyük ilin konut fiyat endekslerinde de yükseliş yaşandı. 2020 yılının Haziran ayında konut fiyatları endeksi bir önceki aya oranla İstanbul, Ankara ve İzmir’de sırasıyla yüzde 2,6, 2,7 ve 3,0 oranlarında artış gösterdi.Endeks değerleri 2019 yılının Haziran ayı ile kıyaslandığnıda ise yaşanan yükseliş İstanbul, Ankara ve İzmir’de sırasıyla yüzde 20,1, 26,4 ve 28,0 oranlarında gerçekleşti. Emlak365.com


Yorumlar (0)