Muafiyet Müjdesi Geldi! 2021 Yılında Kimler Emlak Vergisi Ödemez, Sıfır Oranlı Vergi Hakkından Kimler Yararlanabilir?

2021 yılı emlak vergisi zam oranı açıklandı.

Muafiyet Müjdesi Geldi! 2021 Yılında Kimler Emlak Vergisi Ödemez, Sıfır Oranlı Vergi Hakkından Kimler Yararlanabilir?

2021 yılı emlak vergisi zam oranı açıklandı. Açıklanan rakamlara göre 2021 yılında ev sahipleri, işyeri, arsası, tarlası ve yazlık evi gibi taşınmaz sahipleri tarafından ödenecek zamlı emlak vergisi rakamları da belirlendi. Peki, emlak vergisi muafiyeti nedir, kimler emlak vergisi öder, kimler emlak vergisi ödemez, emlak vergisi muafiyet şartları nelerdir?

Emlak365.com / 2021 yılında ödenecek olan emlak vergisi rakamları ilan edildi. Açıklanan rakamlara göre 2021 yılında emlak vergisi ödemelerine yüzde 4.55 oranında zam geldi. 2021 EMLAK VERGİSİ HESAPLAMA! EMLAK VERGİSİ NE KADAR?2021 senesinde ödenecek olan emlak vergisi tutarına yüzde 4.55 oranında zamlanacak. Bu oran üzerinden yapılan hesaplamaya göre 2020 yılında 220 bin lira olan emlak vergisi değeri 2021 yılında;Konutun 2020 yılına ait emlak vergisi değeri 220 bin TL2020 yılına ait yeniden değerleme oranının yarısı yüzde 4.55Meskenin 2021 yılı emlak vergisi değeri 230 bin 21 TL Bin liraya kadar olan değerler dikkate alınmayacağı için emlak vergisi değeri 230 bin TL 2021 YILI EMLAK VERGİSİ ORANLARI (BİNDE)Konutlar için emlak vergisi oranı büyükşehirlerde % 2 büyükşehir olmayan yerlerde % 1Konut dışı binalarda emlak vergisi oranı büyükşehirlerde % 4 büyükşehir olmayan yerlerde % 2Arsalar için emlak vergisi oranı büyükşehirlerde % 6 büyükşehir olmayan yerlerde % 3Araziler için emlak vergisi oranı büyükşehirlerde % 2 büyükşehir olmayan yerlerde % 1KİMLER EMLAK VERGİSİ ÖDER, KİMLER EMLAK VERGİSİ ÖDEMEZ, EMLAK VERGİSİ MUAFİYET ŞARTLARI NELERDİR?Emlak vergisi taşınmaz sahiplerini ilgilendiren ve ödemesi zorunlu olan vergi türleri arasında yer almakta olup her vergi türünde olduğu gibi emlak vergisinde de bazı kriterleri taşıyan kişilere muafiyet hakkı tanınmaktadır. Muafiyet hakkı taşıyan kişiler emlak vergisi ödemezken bu liste kapsamı dışında kalan ev sahipleri, arsası, işyeri, tarlası, dükkanı, bağ, bahçesi ve yazlık evi gibi taşınmazı olan herkes emlak vergisi ödemekle yükümlüdür yani emlak vergisi mükellefidir. 

2021 YILINDA KİMLER EMLAK VERGİSİ ÖDEMEYECEK, EMLAK VERGİSİ MUAFİYET ŞARTLARI NELERDİR?Sahip olduğu konutu tek taşınmazı olan ve brüt büyüklüğü 200 metrekareyi geçmemesi şartı ile;Hiçbir geliri bulunmayan ev hanımları ile işsiz olan kişiler, Emekli maaşı dışında başka geliri olmayan emekliler ile bunların dul ve yetimleri, Engeli olan kişiler, Gazi olan kişiler, Şehidin dul ve yetimleri sıfır oranlı emlak vergisi ödeme hakkına sahiptir. 

Yorumlar (0)