Müstakil Evlere Artan İlgi Hem Kira Hem Satış Fiyatlarını Yükseltti

Pandemi sürecinin ilk günlerinden itibaren ilgi odağı haline gelen müstakil evlerde fiyatlar yükseldi. Müstakil evlerde geçtiğimiz dönemlerde hem kira fiyatları yükseldi hemde satış fiyatları arttı.

Pandemi sürecinin ilk günlerinden itibaren ilgi odağı haline gelen müstakil evlerde fiyatlar yükseldi. Müstakil evlerde geçtiğimiz dönemlerde hem kira fiyatları yükseldi hemde satış fiyatları arttı.

Salgının evlerde kalma süresini artırması konut sektöründe alışkanlıkların değişmesine neden oldu. 

Apartman dairelerinin yanında vatandaşlar müstakil evler için bütçelerini zorladılar. Müstakil evlere olan ilginin artması nedeniyle fiyatlarda yükseldi. 2020 yıl genelinde müstakil evlere artan ilginin oluşturduğu fiyat değişimleri ise şöyle oldu. 

MÜSTAKİL EVLERDE FİYATLAR UÇTU

Gayrimenkul değerleme platformu Endeksa müstakil evlere ilişkin yapmış olduğu araştırmasının sonuçlarını paylaştı. 2020 yılı dönemine ilişkin gerçekleştirilen araştırmalarda, pandeminin en çok satış fiyatlarına etki ettiği belirtildi. En fazla fiyat artışı ise yeni müstakil konutlarda oldu. Özellikle 0 ile 4 yaş arasında bulunan müstakil konutlarda fiyatlar çok yüksek oranlarda arttı.

Yapılan çalışmaya göre;

Türkiye genelinde konut satış fiyatları son 1 yılda yüzdee 35, kira ise bedeli ise yüzde 17 artış gösterdi. Aralık sonu rakamlarına göre Türkiye genelinde ortalama konut metrekare satış fiyatı 2 bin 914 TL, ortalama konut satış fiyatı 378 bin 820 TL olarak gerçekleşti. Ortalama metrekare kira 13 TL, ortalama kira 1.480 TL oldu.

İstanbul, Ankara, İzmir için İlan Edilen Veriler

Aynı çalışmada yer alan bir diğer verilerde ise, pandemi süreci ile birlikte 0-4 yaş arasında yer alan müstakil evlerin satış fiyatı yüzde 67 arttı. Bunun dışında kira fiyatları ise yüzde 40 yükseldi. Ayrıca 0-4 yaş arasında bulunan müstakil konutların metrekare satış fiyatlrı ortalama 5 bin 894 TL’ye kadar çıkmış durumda.  İstanbul’a özel araştırma sonuçlarına göre ise 0-4 yaş arası müstakil konutların satış fiyatı son bir yılda yüzde 71 yükseldi. Ankara’da, 0-4 yaş arası müstakil konutların ortalama metrekare satış fiyatı yaşanan artışlar ile birlikte 3 bin 563 TL’ye çıktı. İzmir’de ise fiyatlar ortalama 7 bin 366 TL oldu. 

Emlak365.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir