Müteahhit Binadan Kaç Yıl Sorumlu, Yeni Yapılan İnşaat Kaç Yıl Garanti Altında?

Sıfır konut alan kişilerin pek çoğu haklarını yeteri kadar bilmiyor.

Müteahhit Binadan Kaç Yıl Sorumlu, Yeni Yapılan İnşaat Kaç Yıl Garanti Altında?

Sıfır konut alan kişilerin pek çoğu haklarını yeteri kadar bilmiyor. Örneğin her sıfır konut için belirli bir süre garanti bulunuyor. Bu süre zarfında müteahhit satmış olduğu konutta meydana gelebilecek bazı durumlarda sorumluluk sahibi oluyor. Peki, müteahhit binadan kaç yıl sorumlu, yeni yapılan inşaat kaç yıl garanti altında, müteahhit sorumluluğu kaç yıl, deprem müteahhit sorumluluğu var mı?

Seferihisar merkezli olarak meydana gelen deprem ile İzmir'de 30 Ekim tarihinde çok sayıda yapı hasar görmüştü. Şiddeti 6.6 olarak açıklanan deprem sonrasında bakanlık tarafından yapılan hasar tespit çalışmalarında sadece 1999 yılından önce yapılan binaların değil, yeni yapılan bazı binaların da hasar gördüğü belirlenmişti. Yaşanan bu olaylardan sonra milyonlarca lira ödeyerek yeni binadan ev satın alan kişiler büyük mağduriyet yaşamışlardı. Hasar gören yapıların ardından pek çok kişi imara aykırı yapılan ayıplı yapılarda müteahhidin sorumluluğu olup olmadığını merak etmeye başlamıştı. MÜTEAHHİTİN DEPREM SORUMLULUĞU VAR MI?Gelen sorular üzerine köşesinde toplu bir yanıt veren Posta Gazetesi yazarı Meltem Kara Söyleyenoğlu depremde hasar gören, imar mevzuatına aykırı olan ayıplı mallarda müteahhitlik sorumluluğu hakkında merak edilen bilgileri aktardı. Söyleyenoğlu  "6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanuna göre, 'Kanunlarda veya taraflar arasındaki sözleşmede daha uzun bir süre belirlenmediği takdirde, ayıplı maldan sorumluluk, ayıp daha sonra ortaya çıkmış olsa bile, malın tüketiciye teslim tarihinden itibaren 2 yıllık zamanaşımına tabi. Bu süre konut veya tatil amaçlı taşınmazda teslim tarihinden itibaren 5 yıl" diyerek müteahhit sorumluluğu için geçen sürenin 5 yıl olduğunu söyledi. 

MÜTEAHHİTİN AYIPLI MAL TESLİMİ SORUMLULUĞU İmar mevzuatına uygun olarak yapılmayan ayıplı mallar için ise zamanaşımı sınırlaması sona eriyor. Yani müteahhit tarafından satılan sıfır konutun kullanımı sırasında ortaya çıkan çatı akması, bina tesisatı gibi tüm sorunlarda müteahhit sorumluluğu 5 sene boyunca sürüyor. Üretilen konut projesinde binanın kaba yapısı ile alakalı tüm sorunlarda müteahhit garantisi 5 sene ile sınırlı tutuluyor.Ancak yaşanan sorunun boyutu kaba inşaatı aşarsa, yapılan bina yıkılır ya da çökme tehlikesi yaşarsa, imara aykırı bir şekilde yalnış malzeme kullanılan binalarda ağır kusur maddesi devreye giriyor ve zamanaşımı süresi uygulamadan kaldırılıyor. Üzerinden ne kadar zaman geçerse geçsin müteahhit yine de sorumlu tutuluyor.Emlak365.com


Yorumlar (0)