Müteahhitler Çimento ve Demir Fiyatlarına Gelen Zamlara İsyan Etti, İnşaat Sektörü Karıştı!

İnşaat sektörü çimento ve demir fiyatlarına gelen zamlar sonrası karıştı. Müteahhitler üst üste gelen zamlar sonrası büyük mağduriyet yaşadıklarını belirtirken dolar kurunda dahi bu kadar yükseliş meydana gelmediğini belirterek zamların geri çekilmesini ya da hükümetin KDV indirimi yapmasını talep etti.

Müteahhitler Çimento ve Demir Fiyatlarına Gelen Zamlara İsyan Etti, İnşaat Sektörü Karıştı!

İnşaat sektöründe çimento ve demir fiyatlarına gelen zamlar sonrasında yaşanan gerilim büyüyor. 

Sektörü temsilcileri yapılan zamların maliyetlerden kaynaklandığını savunurken müteahhitler ise dolar kurunda dahi bu kadar yükseliş yaşanmadığını savunarak zamların geri çekilmesini talep ediyor. 

ÖZOK GYO / AKBALIK: DÖVİZ KURUNDA BU KADAR ARTIŞ OLMADI! 

Konu hakkında değerlendirmede bulunan Özak GYO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık ise son dönemde sadece demir fiyatlarına 2 aylık zaman zarfında yüzde 40 üzerinde zam geldiğini belirterek “İki ay önce demirin tonunu 3 bin TL'ye alırken, şimdi 4 bin 250 TL'lere çıktı. Sonuçta bu iki ayda döviz kurunda bu kadar artış olmadı” diyerek yapılan zamlara çözüm bulunmasını istedi. 

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Başkanı Tahir Tellioğlu ise yapılan zamların kademeli olarak gerçekleştirilmesinin çok daha doğru bir uygulama olacağını ancak bunun tercih edilmediğini belirterek KDV oranları yüzde 18'ten yüzde 8'e çekilerek inşaat sektörüne bu zamlar karşısında devlet desteği verilmesini talep etti. 

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, “Haziran ve temmuz aylarındaki düşük faiz kampanyasıyla 'nihayet nefes alabildik' demeye hazırlanırken bu zamlar çok manidar oldu. Daha da ötesi sektör olarak devlet büyüklerimizden sektördeki çarklarin daha iyi dönmesi için teşvik talep ederken bu zam haberi bizi ters köşeye yatırdı” diyerek zaten sektör olarak kaynak sıkıntısı çektiklerini gelen bu zamların konut fiyatlarına direkt olarak zam şeklinde yansıtılmasının kaçınılmaz olduğunu söyledi. 

Emlak365.com