05 Ocak 2019 Cumartesi 15:32
Müteahhitlere Fesih Hakkı Tanıyan Tasfiye Kararnamesi Ne Zaman Çıkacak? 71 Maddelik Torba Yasa Ne Zaman Görüşülecek?

İnşaat sektörünün büyük bir umutla beklediği tasfiye kararnamesi ne yazık ki bir türlü çıkarılmadı. İlk olarak Eylül ayında gündeme alınan tasfiye kararnamesi ve fiyat farkı kararnamesi Ocak ayına girilmesine rağmen hala çıkmadı. 

71 Maddelik Torba Yasa Mecliste Ne Zaman Görüşülecek?

TBMM Genel Kurulu dün yapılan görüşmelerin ardından yapmış olduğu paylaşım ile tatile girdiği ilan edildi. Meclis 8 Ocak 2019 günü saat 15:00 itibari ile yeniden görüşmelere başlayacak. 

Yapılan paylaşımda "Alınan karar gereğince Denetim Konuları ile Kanun Teklifleri İle Komisyonlardan Gelen Diğer İşleri sırasıyla görüşmek için, 8 Ocak 2019 Salı günü saat 15.00’te toplanmak üzere, Birleşim saat 01.35’te kapandı." ifadelerine yer verildi. 

Tasfiye Kararnamesi Ne Zaman Çıkacak?

Ne yazık ki bu konuda hala belirsizlik sürüyor. Sınırlı süreli olması ve kapsamının son derece dar olmasına rağmen yine de umutların yeşermesini sağlayan tasfiye kararnamesi ne yazık ki bu durumda Ocak ayına kalmış oldu. 

Fiyat Farkı Kararnamesi Ne Zaman Çıkacak?

71 maddelik kanun teklifi içinde ne yazık ki müteahhitlere fesih hakkı tanıyan tasfiye kararnamesi yer alırken fiyat farkı kararnamesi yer almadır. Şu anda mevcut düzenleme ile müteahhitlere fiyat farkı kararnamesi hakkı verilmedir. 

Müteahhitlere Fesih Hakkı Veren Tasfiye Kararnamesi Kanun Teklifi 

MADDE 32- Madde ile, sözleşmelerin imalat girdilerinde meydana gelen beklenmeyen fiyat artışları dolayısıyla ülkemizin kalkınması için çok önemli olan büyük projelerin ve kamu hizmetlerinin aksamamasını ve oluşan mağduriyetlerin giderilmesini teminen yüklenicilere idare onayına bağlı olarak fesih ya da devir hakkı verilmesi amaçlanmaktadır.

MADDE 32- 5/1/2002 tarihli ve 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanununa aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

"Sözleşmelerin tasfiyesi veya devri

GEÇİCİ MADDE 4-30/6/2018 tarihinden önce 4734 sayılı Kamu İhale Kanununa göre ihalesi yapılan (3 üncü maddesindeki istisnalar dahil) ve bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla devam eden sözleşmeler, imalat girdilerinin fiyatlarında beklenmeyen artışlar meydana gelmesi nedeniyle, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten sonraki 60 gün içinde yüklenicinin yazılı başvurusu ve idarenin onayına bağlı olarak feshedilip tasfiye edilebilir veya devredilebilir. Bu durumda devir alacaklarda ilk ihaledeki şartların aranması koşulu hariç fesih ve devirden kaynaklanan kısıtlama ve yaptırımlar uygulanmaz. Sözleşmesi feshedilen veya sözleşmeyi devreden yüklenicinin teminatı iade edilir.

Sözleşmenin bu madde kapsamında feshedilerek tasfiye edilmesi veya devredilmesi durumunda yüklenici, fesih veya devir tarihine kadar gerçekleştirdiği imalatlar dışında idareden herhangi bir hak talebinde bulunamaz. Yüklenici tarafından, işin idarece uygun görülecek can ve mal güvenliği ile yapı güvenliğine yönelik tedbirlerinin alınması şarttır. Bu kapsamda düzenlenecek fesihnamelerden ve devredilecek sözleşmelerden damga vergisi alınmaz."

Emlak365.com 

Son Güncelleme: 09.02.2019 13:40
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Cemil 2019-01-05 21:47:15

Ölme eşeğim ölme yonca biterse yersin.....!

Avatar
İnş 2019-01-07 14:41:32

Fiyat farkı çıkmazsa çok kamu mutahitleri batar

Avatar
Necdet 2019-01-08 08:44:44

müteahhitler daha çok batsın diye uzatıyorlar hiç kimsenin umurunda değil