Müteahhitlere Şok! Bakanlık Ceza Yağdırdı, Çok Sayıda Yapı Müteahhidinin Yetki Belgesi İptal Edildi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü, 21 NİSAN 2021 tarihli Resmi Gazete ile İl Müteahhitlik Yetki Belge Komisyon Kararları kapsamında verilen yapı ruhsatı iptali kararlarını duyurdu. Çok sayıda müteahhidin yapı ruhsatı iptal edildi. İşte o kararlar...

Müteahhitlere Şok! Bakanlık Ceza Yağdırdı, Çok Sayıda Yapı Müteahhidinin Yetki Belgesi İptal Edildi
21 Nisan 2021 tarihli Resmi Gazete ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü tarafından alınan kararlar ilan edildi. Yayımlanan İl Müteahhitlik Yetki Belge Komisyon Kararları kapsamında çok sayıda müteahhidin yapı ruhsatı iptal edildi.

YAPI MÜTEAHHİDİ YETKİ BELGESİ NUMARASI NEDİR?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yapı müteahhidi yetki belgesi numarasını "Yapı Müteahhidi Yetki Belgesi Numarası, “Yapı Müteahhitlerinin Kayıtları İle Şantiye Şefleri ve Yetki Belgeli Ustalar Hakkında Yönetmelik”de tanımlanan yapı müteahhitlerinin kayıt altına alınmasına ve yapı müteahhitliği faaliyetlerinin takibine esas olmak üzere, yapı ruhsatı ve yapı kullanma izin belgesinin ilgili hanesine yazılacak olan numaradır" olarak tanımlamaktadır.

3194 sayılı İmar Kanunu’nun 28’inci maddesine istinaden hazırlanan 16.12.2010 tarih ve 27787 sayılı Resmi Gazete ’de yayımlanan “Yapı Müteahhitleri ile Şantiye Şeflerinin Kayıtları ve Yetki Belgeli Ustalar Hakkında Yönetmelik” kapsamında müteahhitlerin yetki belgesi numarası alması zorunlu hale getirilmiştir.

YAPI RUHSATI İPTAL EDİLEN MÜTEAHHİTLER İLAN EDİLDİ! 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü tarafından Resmi Gazete ile yayımlanan kararlar kapsamında çok sayıda yapı müteahhidinin yetki belgesi numarası iptal edildi. 21 Nisan 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan karar kapsamında bakanlık çok sayıda müteahhitlik yetki belgesini iptal etti.

Yapılan açıklamada 3194 sayılı İmar Kanununun ilgili hükümlerine uygun olarak görev ve sorumluluklarını yerine getirmedikleri idarelerince tespit edilen yapı müteahhitlerinin yetki belge numaraları, aynı Kanun’un 42’nci maddesinin dokuzuncu fıkrası doğrultusunda,  İl Müteahhitlik Yetki Belge Komisyon Kararları ile iptal edildi.

Yetki belgesi iptal edilen yapı müteahhitlerin listesine ulaşmak için TIKLAYINIZ...
Yorumlar (0)