17 Ocak 2019 Perşembe 08:36 | Güncelleme: 06 Kasım 2020, 23:04
Müteahhitlere Tasfiye Kararnamesi Çıktı, İlave Fiyat Farkı Kararnamesi Çıkacak Mı?

Tasfiye kararnamesi için gereken kanun değişikliğini de içeren 71 maddelik torba yasa teklifi meclisten geçerek kanunlaştı. 

Yapılan yasal düzenleme ile aşağıdaki şartları taşıyan müteahhitlere fesih hakkı tanınmış oldu. Ancak hem fesih hakkının bazı şartları hem de içerisine fiyat farkı kararnamesi eklenmemesi tepki çekti. 

Müteahhitlere Fiyat Farkı Kararnamesi Çıkar Mı?

Hayır, ne yazık ki bu ihtimal artık yok denecek kadar az görünüyor. Müteahhitlerin demir fiyat farkı kararnamesi ya da ilave fiyat farkı kararnamesi almaları ancak bu kanun teklifine yapılacak bir değişiklik ile mümkün kabul ediliyordu. 

İMKON bu konu hakkında mecliste yoğun mesai harcasada diğer çatı derneklerinin ve kuruluşlarının yeteri kadar organize olamamaları ve köprü geçiş mağdurları kadar seslerini duyuramamaları ne yazık ki tepkinin cılız kalmasına ve kanun teklifinin meclisten geçirilememesine neden oldu. 

Tasfiye Kararnanmesi Kanun Değişikliği Maddesi 

MADDE 32- 5/1/2002 tarihli ve 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanununa aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

"Sözleşmelerin tasfiyesi veya devri

GEÇİCİ MADDE 4-30/6/2018 tarihinden önce 4734 sayılı Kamu İhale Kanununa göre ihalesi yapılan (3 üncü maddesindeki istisnalar dahil) ve bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla devam eden sözleşmeler, imalat girdilerinin fiyatlarında beklenmeyen artışlar meydana gelmesi nedeniyle, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten sonraki 60 gün içinde yüklenicinin yazılı başvurusu ve idarenin onayına bağlı olarak feshedilip tasfiye edilebilir veya devredilebilir. Bu durumda devir alacaklarda ilk ihaledeki şartların aranması koşulu hariç fesih ve devirden kaynaklanan kısıtlama ve yaptırımlar uygulanmaz. Sözleşmesi feshedilen veya sözleşmeyi devreden yüklenicinin teminatı iade edilir.

Sözleşmenin bu madde kapsamında feshedilerek tasfiye edilmesi veya devredilmesi durumunda yüklenici, fesih veya devir tarihine kadar gerçekleştirdiği imalatlar dışında idareden herhangi bir hak talebinde bulunamaz. Yüklenici tarafından, işin idarece uygun görülecek can ve mal güvenliği ile yapı güvenliğine yönelik tedbirlerinin alınması şarttır. Bu kapsamda düzenlenecek fesihnamelerden ve devredilecek sözleşmelerden damga vergisi alınmaz."

Tasfiye Kararnamesi Hakkında Verilen Değişiklik Önergesi Sonrasında Oluşan Yeni Metin 

Kanun meclisten geçerken kamu müteahhitleri tarafından büyük bir tepkiye neden olan tarih değiştirildi ve 30 Haziran 2018 tarihi değiştirilerek 31 Ağustos 2018 tarihi olarak kabul edildi. 

Yine " yüklenicinin yazılı başvurusu ve idarenin onayına bağlı olarak feshedilip" ibaresi Hazine ve Maliye Bakanlığı onayı alınarak şeklinde değiştirildi ve maddeye aşağıdaki ibareler eklendi. 

Bu fıkra kapsamında devreden sözleşmelerle ilgili bu fıkra kapsamına girmekle beraber devredilmeyen sözleşmelerde bu maddenin yürürlüğe girdiği 30 gün içerisinde başvurması kaydıyla yüklenicinin idareye yazılı olarak başvurması süre uzatımına ilişkin kısıtlama ve şartlara tabi olmaksızın Hazine ve Maliye Bakanlğı görüşü alınarak idare tarafından süre uzatılabilir. 

Emlak365.com


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Cemil 2019-01-17 10:33:56

İdare daha önce fes edilen işler için yani 2018 ‘de fes edilen işler çok ağirlikli vurulan Çekler le hükük mücadelesi yapan bir çok arkadaş var hapisa girmek söz konusu ısçi alacaklari evi geçindirme okuyan çocuklar bu cahresizliğin sonu ne olur ölüm bile kurtarmaz insanlara coluğüna çocuğuna botlu gitmek öteki düyayida kaybettir Alla aşkina ülkeyi yöneten insanlar fazla deyiş bir dakika enpatı yapsinler bu halimize baksinlar .

Avatar
Ilhami 2019-01-17 12:31:52

Yani şimdi ne oldu anlayann varmi? hazine bakanlığı yada maliye bakanlığı onay vermezse ne olacak ki onaya bağlanmış olması bile bu kanunun sadece kağıt üzerinde bir düzenleme olduğunu gösteriyor. Ya da hazine ve maliyede adamı olanların faydalanacağı gibi bir anlam çıkıyor genel isleyisi dusunursek

Avatar
Erdal turkay 2019-01-17 13:03:35

Söz konusu karar bu kararnemenin çıkması ümidi ile bekleyerek zaman kaybeden ve süre kısitli olması sebebi ile işleri fesih edilen bizleri kapsamamaktadır.islerimiz fesih edildiği için ihalelerden 1 yıl yasaklandik.calisanlarimizin işsizlik korkusu her geçen gün artarken biz bu kararnamenin ümidi ile kaç ay geçirdik şimdi anlıyorum ki umutlarımız boşa çıktı yazık bizlere yazık o insanlara yazık lütfen artık gerçek mağdurların sesini duyun ve bir adım atin

Avatar
İnş 2019-01-17 14:47:15

Fiyat farkı istiyoruz

Avatar
Biz mağdur olsak 2019-01-17 20:30:43

Bu tasfiye kararı işi feshedilmiş firmaların sonu olacak bu sadece firmaları mağdur etmez binlerce işçi ve esnafta firmaların mağdur olmasından dolayı onlarda mağdur olur desene piyasanın tam hazin sonu oloscak ama galiba bunun cevabını mağdurlar sandıkta iktidarı sandığa gömmekten başka çareleri yok , burdan işçilere esnafa şunu söylemek istiyorum hepimizin mağduriyeti bu haksız tasfiye kararıdır , işi fes edilenlerde faydalanmalı

Avatar
yusuf 2019-01-17 17:00:18

busaten sonra hç bişey ye gerek yok yoksa kanun diye bunlar donumuzuda alacaklar bunların anlayışı bu maduruyetten

Avatar
Must 2019-01-17 14:38:51

Gelin birlik olalım yoksa hepimiz biteceğiz

Avatar
Hep haksızlık 2019-01-17 20:22:53

Bu tasfiye kararının onanmasından önce işi fes edilmiş firmamsların ne suçu var teminatları irad kaydedilecek