Özelmacıklı: Düşük Konut Kredisi Faiz Oranı Dönemini Zam Yaparak Tepen Fırsatçı Ev Sahipleri Çok Bekleyecek!

Konut kredisi faiz oranları büyük bir hızla yükselmeye devam ederken konu hakkında bir değerlendirmede Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı tarafından yapıldı. Özelmacıklı kredi kullanmanın maliyetinin arttığını belirterek süreçte mağdur olacaklar arasında evini satma konusunda fırsat dönemini değerlendirmeyen ev sahipleri olduğunu da söyledi.

Özelmacıklı: Düşük Konut Kredisi Faiz Oranı Dönemini Zam Yaparak Tepen Fırsatçı Ev Sahipleri Çok Bekleyecek!

Kamu bankaları 27 Temmuz 2020 tarihinde yapmış oldukları açıklama ile ucuz kredi desteği kampayasını sonlandırdıklarını duyurmuştu. 

Yapılan açıklama sonrası bir değerlendirmede Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı tarafından yapıldı. 

KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI YÜKSELDİ, EVİNİ SATMAK İSTEYENLER BÜYÜK FIRSAT TEPTİ! 

Özelmacıklı yapmış olduğu açıklamasında “Kamu bankalarında birinci el konutlar için kredi faiz oranı yüzde 0,87’ye yükselirken, ikinci el konutlar için konut kredisi aylık yüzde 0.99’a yükseltildi. Kredi tutarlarında ise İstanbul,  Ankara  ve İzmir’de kredi tutarı azami 500 bin lira, diğer illerde ise 300 bin lira ile sınırlandırıldı. 1. Elde vade sınırı 120 ay ile sınırlandırılırken, 2. Elde 180 ay vade imkanı ise devam ediyor. Gerek birinci el gerekse ikinci elde 12 aya kadar ödemesiz dönem uygulamasına son verildi” sözleri ile faizlerde yaşanan yükselişe dikkat çekti. 

Kredi faiz oranlarında yapılan güncelleme sonrasında konut fiyatlarını yükselttiği için ucuz kredi döneminde evini satamayan ev sahiplerinin büyük bir fırsatı teptiklerini söyleyerek bu süreçte evini satmayan kişilerin ne yazık ki daha uzun süre beklemek zorunda kalabileceklerini dile getirdi. 

KONUT FİYATLARI YÜKSELEN FAİZ ORANLARI SONRASI BİRAZ DÜŞEBİLİR! 

Konut fiyatları hakkında da değerlendirmede bulunan Özelmacıklı bu süreçte yükselen konut fiyatlarına paralel olarak konuta olan talebin bir miktar azalabileceğini buna bağlı olarak ta konut satış fiyatlarının bir miktar düşebileceğini dile getirdi. 

Kamu bankaları tarafından başlatılan ucuz kredi döneminde ne yazık ki konut fiyatları büyük bir hızla yükselmiş, gelen fahiş zamlar sonrası kamuoyunda büyük bir tepki oluşmuştu. 

Emlak365.com

Yorumlar (0)