Pandemi Emlak Sektörünü Çıldırttı! Tatil Beldelerinde Gayrimenkul Fiyatları Yüzde 50 Arttı!

Pandemi nedeniyle kalabalıktan kaçmak isteyen insanlar sahil kentlerinde kiralık yazlık talepleri yükselince fiyatlar akıl almaz noktalara ulaştı. Çeşitli niteliklere göre değişse de villaların sezonluk kiraları 100 Bin TL ile 750 Bin TL arasında değişmeye başladı. 

Pandemi Emlak Sektörünü Çıldırttı! Tatil Beldelerinde Gayrimenkul Fiyatları Yüzde 50 Arttı!

Pandemi şartları emlak sektöründe çok hızlı bir değişime neden oldu. Artık insanlar elden geldikçe büyük şehirlerden, yüksek katlı apartmanlardan, kalabalık caddelerden uzaklaşmayı tercih konusu yapmaya başladılar. Sokağa çıkma yasaklarında daha geniş bir ortamda vakit geçirmek isteyenler Ege ve Akdeniz'deki tatil yörelerinde villalara, yazlıklara ve apartlara ilgi gösterir oldular. Hatta bu ilgi o kadar büyük bir noktaya çıktı ki sokağa çıkma yasaklarının hemen öncesinde tatil bölgelerinin  nüfusları 2-3 kat arttı. 

SEZONLUK KİRALAR 750 BİN TL'YE ÇIKTI

Türkiye'de vatandaşlar adeta sel olup Çeşme, Bodrum, Didim, Kuşadası, Datça, Marmaris ve Fethiye'ye aktılar. Bu durum elbette emlak sektörüne de yansıdı. Aylık veya sezonluk villa ya da apart kiralamak isteyenlerin sayısı oldukça yükselince villaların sezonluk kiraları 750 Bin TL'ye kadar çıktı. 

GAYRİMENKUL FİYATLARI YÜZDE 50 ARTTI!

Bodrum'daki emlak piyasasının son durumunu Bodrum Emlak Müşavirleri Derneği Basın Sözcüsü Serkan Zeki Öztuncay değerlendirerek, “Biz bu son dönemde İstanbul, Ankara ve İzmir'den gelen kiralık ya da satılık taleplerine karşılık vermekte büyük güçlük çekiyoruz. İnsanlar müstakil havuzlu ya da özel plajlı villalara, 2+1 üzeri oda sayısı olan evlere talep gösteriyorlar. Dolayısı ile fiyatlar da buna göre yükseliyor. Villaların günlük kiralama bedelleri 2 Bin TL'ye, dairelerin günlük kiralama bedelleri de 750 TL'yekadar çıktı. Sezonluk kiralamarda ise villaların kira bedelleri 150 Bin TL'den başlıyor. Dairelerde ise kira fiyatları 75 Bin TL ile 250 Bin TL arasında değişiyor. Gayrimenkul satışlarındaki fiyatlarda bir önceki yıla göre yüzde 30 ile 50 arasında artış var.” dedi.

MARMARİS'TE BİR DÖNÜM ARSA 6 MİLYON TL OLDU!

Marmaris Emlak Müşavirleri Derneği Basın Sözcüsü Çetin Güner Aksu da bir açıklama yaparak, “Pandemi döneminde emlak sektörü olarak aldığımız talepler artarak devam ediyor. Özellikle müstakil ev arayanların sayısı bir hayli fazla. Talep çok olunca fiyatlar da buna göre yükseldi. Geçtiğimiz yıl günlüğü 1.500 TL'ye kiralanan 3+1 evler bu yıl 2.500 TL'ye çıktı. Marmaris'te gayrimenkul yatırımı yapmak isteyenlerin sayısı da arttı. Bir dönüm arası 5-6 milyon TL'ye yükseldi. Geçtiğimiz yıl 2-3 Milyon TL'ye satılan evler bu yul 5-6 milyon TL'ye satılıyor. Daha önce köylerdeki vasıfsız araziler 150 Bin TL'ye satılamazken şimdi 400 Bin TL'ye satılmaya başlandı.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (1)
Tuncay 2 hafta önce
Ülkemizin her yerinde pandemi sebebi ile hızlı ama bizim ilçemizde çok hızlı Karamürsel in köylerindeki tarlalar arsalar sanki kapışılıyor Güney Marmara otoyolu yolu kesinleştikten sonra hepten uçmaya başladı