Pandemi İlçelerde Kiraları Artırdı! 85 Metrekare 2+1 Daire 5 Bin TL'ye Kiralık

Pandemi sürecinde bazı ilçelerde kiralık daire fiyatları çok yüksek oranlarda arttı. Özellikle deniz kenarı ve tatil beldesi olan ilçelerde kiralarda yüzde 100'ü aşan oranlarda zam yapıldı. Bu durumda olan kiralık konut bulmanın imkansız hale geldiği ilçelerden birisi de Bodrum oldu.

Pandemi İlçelerde Kiraları Artırdı! 85 Metrekare 2+1 Daire 5 Bin TL'ye Kiralık

Koronavirüs salgını emlak sektörünü doğrudan etkilemeye devam ediyor. Büyükşehirlerde üniversitelerin uzaktan eğitim sağlaması nedeniyle nufüs yoğunlu azalmış ve fiyatlar düşmüştü. Ancak bu durumun tam tersi ise yazlık bölgelerde yer alan ilçelerde görülüyor. 

KİRA FİYATLARINDA YÜZDE 100 ZAM

Koronavirüs salgınından kaçan vatandaşların sonbahar ve kış dönemi geçirmeyi tercih ettiği bölgelerin başında Bodrum geliyor. 176 bin yerleşik nufüsü bulunan Bodrum'da pandemi sürecinde nüfus yoğunluğu 400 bine çıkmış durumda. Bodrum Belediye Başkanı Aras'ın yapmış olduğu ikametinizi Bodrum'a alın çağrısı da vatandaşlardan karşılık buldu. Vatandaşların bir kısmı e-Devlet üzerinden bir kısmı da nüfus müdürlüklerinden bu işlemleri tamamladılar. 

Tüm bu gelişmelerin ardından yaz dönemini geçirmek için gelen tatilciler pandemi sürecinde ilçede kalınca kiralık daire bulmak imkansız hale geldi. Bu dönemde kira fiyatları 2 kat değerlendi. Eylül ayı sonu Ekim ayı başı itibariyle yayımlanan kiralık daire ilanlarında ise 2+1 85 metre kare eve 5 bin TL'ye varan kiralar istendi. Bazı ev sahiplerinin de bu durumdan faydalanmak için mevcut kiracılarını evden çıkarmak istedikleri oldu. 

Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz ilçe genelinde yaşanan nufüs yoğunluğuna ilişkin değerlendirmelerinde "Bodrum'a Türkiye genelinden bakıldığı zaman hastalık açısından güvenli halde olması, burada ikinci konutları olan vatandaşlarımızın memleketlerine, yaşadığı şehirlere gitmesini geciktirdi. Buradaki konutları mülkleridir, tabii ki de istedikleri kadar kalabilirler." dedi. 

Emlak365.com