Pandemi Konut Yatırımında Amortisman Süresinin Uzamasına Neden Oldu

Yatırım amaçlı konut alımlarında en önemli kriter olan amortisman süresi pandemi nedeniyle uzadı. Satış fiyatlarında yaşanan artış nedeniyle kira fiyatları değişti. Bu değişim ise konutta amortisman sürelerinin değişmesine neden oldu.

Pandemi Konut Yatırımında Amortisman Süresinin Uzamasına Neden Oldu
Türkiye'de en önemli yatırım araçlarının başında konut yatırımı geliyor. Çok sayıda yatırımcı birikimi konuta yatırarak düzenli ek gelir sağlamayı hedefliyor. Konut yatırımında en önemli kriter ise alınan konutun kendi parasını kaç yıl içerisinde çıkarabileceği. Bu süre, amortisman süresi olarak adlandırılırken amortisman süresinin kısa olması yatırımın avantajlı olması anlamını taşıyor.

KONUTTA AMORTİSMAN SÜRELERİ SON BİR YILDA UZADI

Yatırım amaçlı konut alanlar adına TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya açıklamalarda bulundu. Hürriyet'ten Gülistan Alagöz'e konuşan Makbule Yönel Maya son bir yıl içerisinde yaşanan değişimlere değindi.

Konut yatırımında pandemi sürecinin etkilerine değinen Maya satış rakamları üzerinde durdu. 2020 yılında başlatılan konut kredisi kampanyası ile aylık konut satışlarının 200 bin adete kadar çıktığını TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü artan bu talebin konut fiyatlarını artırdığını söyledi.

Konut Fiyatlarında ki Artışın Kira Fiyatlarına Etkisi

Makbule Yönel Maya açıklamalarında konut fiyatlarında yaşanan artışların kira fiyatlarına yansımadığını söyledi. Kiraların genellikle enflasyon oranlarına yakın seviyede arttığını ifade eden Maya, kiralardaki artışların konut fiyatlarındaki artışı uzun vadede takip etmesi beklenmektedir, değerlendirmesini yaptı.

Geri Dönüş Süresi 1-2 Yıl Uzadı

Kiralardaki artış hızının ise satış fiyatlarındaki artışa kıyasla kısmen daha düşük kaldığını söyleyen TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Maya bu durumun ise konut geri dönüşüm sürelerinin uzamasına neden olduğunu ifade etti. Konutta Amortisman süresinin 1-2 yıl uzadığını ifade eden Maya illere göre örnekler verdi.

Konutta amortisman sürecinde yaşanan değişmler ile ilgili olarak Makbule Yönel Maya "Konut fiyatlarındaki artışa kıyasla, kiralardaki artışın daha düşük kalması, ayrıca konut talebinin deprem gibi nedenlerle daha yüksek oranlarda artış göstermiş olması İzmir'de geri dönüş süresini ortalama 2-3 yıl aralığında uzattı. Mersin'de ise, yazlık bölgelere talep artışı geri dönüş sürelerine yansıdı, 2-3 yıl uzadı.

Gaziantep ve Konya gibi illerde de benzer şekilde 2-3 yıl aralığında, Bursa, Antalya, Ankara ve Kocaeli gibi büyük illerde yaklaşık 1-2 yıl aralığında uzadığı gözlemleniyor" açıklamasında bulundu. TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya İstanbul'da konutun geri kazanım sürecinin 20 yıl ile 30 değiştiğini de sözlerine ekledi.

 
Yorumlar (0)