Plazalar Can Çekişiyor, Ofis Kiraları Son 10 Senenin Dip Noktasında!

Koronavirüs salgını öncesinde boş ofis bulmanın mucize olarak kabul edildiği markalı plazalar eski günlerinden çok uzakta ayakta kalma savaşı veriyor.

Plazalar Can Çekişiyor, Ofis Kiraları Son 10 Senenin Dip Noktasında!

Koronavirüs salgını öncesinde boş ofis bulmanın mucize olarak kabul edildiği markalı plazalar eski günlerinden çok uzakta ayakta kalma savaşı veriyor. Merkezi iş alanlarında dahi her 100 ofisten 30 tanesi boş kalırken ofis kiralarında da hızlı düşüş sürüyor.

Propin tarafından hazırlanan İstanbul Ofis Pazarı Genel Bakış raporu yayımlandı. 2020 senesinin 4. çeyrek raporu ile İstanbul'da ofis sektörüne yön veren 12 bölge üzerinde yapılan araştırmaya göre 2011 ve 2020 yıllarını kapsayan dönemde İstanbul'da ofis kiraları dibe vurdu. Son 10 senelik zaman dilimi içerisinde dolar bazlı ofis kiraları en düşük seviyesini görmüş oldu. A SINIFI OFİS BİNALARINDA KİRA ORTALAMASI YÜZDE 43 DÜŞTÜ! Açıklanan rakamlara göre İstanbul'da merkezi iş alanı olarak tanımlanan Gayrettepe, Maslak, Etiler, Beşiktaş, Levent, Esentepe ve Zincirlikuyu gibi bölgelerde yer alan A sınıfı ofis binalarında kira ortalaması yüzde 43 oranında düşüş gösterdi. En yüksek seviyesini 32,9 dolar olarak gören bu bölgelerde yer alan ofis kiraları yaşanan düşüşün ardından 2020 yıl sonu itibari ile 15,8 dolar seviyesine kadar çekildi. Yaşanan düşüşün en önemli iki etkeni 2020 yılında patlak veren pandemi nedeni ile çok sayıda şirketin ofisleri boşaltarak evden uzaktan çalışma sistemine geçiş yapması ve Türk Lirası'nın dolar karşısında yaşadığı büyük değer kaybı olarak gösterildi. Raporda pandeminin etkisinin en iyi gözlemlendiği veri ise 2020 yılının birinci çeyreği ile dördüncü çeyreği arasında yaşanan yüzde 14'lük kayıp oldu. 

İstanbul Avrupa Yakası bölgesinde yer alan Kağıthane, Güneşli, Sefaköy, Yenibosna, Ataköy bölgesinde ofis kiraları 19.9 dolardan 10.4 dolara düşerken Anadolu Yakası bölgesinde yer alan Kozyatağı, Ümraniye, Ataşehir, Kavacık ve Maltepe'de ki ofis kiraları 11.5 dolar ile son 10 senenin en düşük seviyesini görmüş oldu. MERKEZİ BÖLGELERDEKİ BOŞLUK ORANI YÜZDE 30 SEVİYESİNİ AŞTI! Merkezi iş alanı olarak tanımlanan İstanbul'da bulunan A sınıfı binalardaki boşluk oranı yüzde 30 sınırını aşarak yüzde 30,8 olarak gerçekleşirken B sınıfı binalarda ise yüzde 17,3 olarak gerçekleşti. 2020 senesinde pandeminin de etkisi ile ofis piyasası işlem hacminde yüzde 30 daralma yaşandı. Pandeminin patlak vermesinin ardından çok sayıda işyerinin zorunlu olarak evden çalışmaya başlaması, virüsün bir türlü kontrol altına alınamaması, evden çalışmanın uzaması ile ofislere boş yere kira ödemek istemeyen işyerlerinin boşaltma kararı alması ofis piyasasında büyük kayıp yaşanmasına neden olurken dev plazalar da boş kaldı. Emlak365.com

Yorumlar (0)