EMLAK HABERLERİ

Resmi Gazete İle Yeni Yönetmelik Yayımlandı, Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği Değişti!

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, 23 Ocak 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yayımlanan yeni yönetmelik kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bazı önemli değişiklikler yapıldı...

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, 23 Ocak 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yayımlanan yeni yönetmelik kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bazı önemli değişiklikler yapıldı…

23 Ocak 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yürürlüğe girdi. Yeni yürürlüğe giren yönetmelik kapsamında Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği üzerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından önemli düzenlemelere gidilmiş oldu. 

PLANLI ALANLAR İMAR YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 3/7/2017 tarihli ve 30113 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinin 22 nci maddesinin birinci fıkrasının (f) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“f) Alışveriş merkezlerinde ve 40’tan fazla bağımsız bölümü bulunan binaların normal katlarında, binanın ortak merdiveni ile bağlantılı, dışarıdan erişimi bulunmayan, toplamda 50 m²’yi geçmeyen, ticari kullanıma konu edilemeyen, ortak alan niteliğinde kütüphane odası,”

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 43 üncü maddesinin birinci fıkrasının birinci cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiş, aynı maddenin ikinci fıkrasına birinci cümleden önce gelmek üzere aşağıdaki cümle eklenmiştir.

“Bahçe duvarlarının yüksekliği; binaların yol tarafındaki cephe hatlarının önünde, yoldan kotlandırılan binalarda kaldırım üst kotundan itibaren 0.50 metreyi, yoldan yüksek olup tabi zeminden kotlandırılan binalarda ise parselin yol sınırındaki tabii zemin kotundan itibaren 0.50 metreyi, yol cepheleri gerisinde ise 1.5 metreyi geçemez.”

“Eğimli yollarda/arazilerde bahçe duvarı üst kotunun tretuvardan en fazla 1.50 metre yükseldiği durumlarda duvar üstten kademelendirilir.”

Yayımlanan yeni tebliği kapsamında bahçe duvarı yüksekliği için yeni kararlar hayata geçirilirken yapı kayıt belgesi olan taşınmazlar için tadilat için ve 2000 m²’den büyük parsellerde yapılacak yapılarda yağmur suyu toplama tankı yapılması gibi kriterler için de yeni uygulama kararları alınmış oldu. 

Emlak365.com


Bir Yorum

  1. 40 daire üstü kutuphanemi ? Saçma sapan uygulama. Zorunlu jenerator güneş paneli veya üst düzey internet erişimi zorunlu olmalı Millet kitabı gazeteyi bile cepten okuyor. Ahh 657 mamur kafasi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir