Sahte Emlak İlanları Sektörü Sıkıntıya Sokuyor

Markalı konut üreticileri ve büyük gayrimenkul yatırım ortaklıkları sürekli olarak kampanyalar düzenleyerek konut satışlarını arttırmaya çalışırken internetten yayılan sahte ilanlar emlak sektörünü zora sokuyor.
Sahte Emlak İlanları Sektörü Sıkıntıya Sokuyor

Markalı konut üreticileri ve büyük gayrimenkul yatırım ortaklıkları sürekli olarak kampanyalar düzenleyerek konut satışlarını arttırmaya çalışırken internetten yayılan sahte ilanlar emlak sektörünü zora sokuyor.

Yapılan araştırmalara göre sadece İstanbul'da emlakçı izin belgesi olmadığı halde emlakçılık yapan 90 bin kişi olduğu belirlendi. Bu emlakçılar tarafından verilen sahte ve hatalı ilanlar nedeni ile sektörde köpük oluştuğu dile getirilirken yanlış fiyatlandırma nedeni ile konutların satış rakamlarında ciddi düşüşler yaşanıyor.

Sahte Emlak İlanları Sektörü Sıkıntıya Sokuyor

Sahte Emlakçılar Konut Fiyatlarını Şişiriyor


Emlakçı olmak için gerekli belgeleri olmayan kişiler yapmış oldukları satışlar üzerinden daha yüksek komisyon almak için konut fiyatlarını daha da şişiriyor. Bu sayede konut satışında emlakçı yüzdesi olan yüzde 6 oranındaki komisyondan daha fazla pay alınması planlanıyor. Ancak gereksiz yere şişirilen konut fiyatları alımda bulunmak isteyen kişilerin bu kararlarından vazgeçmesine neden oluyor ve konut satış tutarları düşüyor.

İnternetten Verilen İlanlar Durumu Gözler Önüne Seriyor


İnternetten satılık daire ilanları veren emlakçılar tarafından verilen ilanlar incelendiğinden yaşanan durum ortaya çıkıyor. Verilen ilanlar incelendiğinde aynı binalarda yer alan ikiz daireler arasında dahi 400 bin liraya varan fiyat farkları ortaya çıkıyor. Pahalı ilan verilen konutlar satılamazken ucuz ilan verilen daireler için de bu sefer daire sahipleri doğru fiyatlandırma yapan emlakçıyı suçlayarak evini ucuz satmaya çalıştığı ithamında bulunuyor. Yani sahte emlakçılar hem satıcıya hem de alıcıya dolaylı yönden zarar veriyor. Emlak sektörünün içinden çıkılmaz bir hale girmesine neden oluyor.

Kadıköy Konut Fiyatları Konusunda Büyük Sıkıntı Yaşıyor


Bu sorunun en ciddi şekilde hissedildiği yerlerden biride Kadıköy olarak öne çıkıyor. Kadıköy'de kentsel dönüşüm projeleri sayesinde konut stoku her geçen gün artmaya devam ederken yaşanan bu artış emlak fiyatlarını da olumsuz etkiliyor. Kadıköy konut fiyatları verilen hatalı ilanlar ile resmen şişirilirken aynı sitede yer alan benzer özelliklerdeki konutların fiyatları arasındaki fark 180 bin liraya kadar çıkıyor.

Emlakçılık Yasası Hemen Çıkarılmalı


Konu hakkında açıklamalarda bulunan İstanbul Emlak Komisyoncuları Başkanı Nizamettin Aşa sorunun aşılması için üzerinde uzun süredir çalışılan emlak yasası için artık son düzenlemelerin ivedilikle yapılması gerektiğini söyledi. Bu sayede artık sektörde işi bilmeyen kişilerin ilan vermelerinin önüne geçilecek ve doğru fiyatlandırma ile konutların satış hızları arttırılacak. Sektör rahat bir nefes alacak ve sadece emlakçılar odasına bağlı olan, gayrimenkul danışmanlığı sertifikası olan kişiler emlakçılık yapabilecek. Kaynak; www.emlak365.com