EMLAK HABERLERİ

Salgın Döneminde Konut Fiyatlarında Zam Şampiyonu Kıyı Şehirleri

Koronavirüs salgınının konut fiyatlarına etkisi kıyı şehirlerinde daha fazla hissedildi. Pandeminin insanları doğaya yaklaştırması ile beraber konut fiyatları bu şehirlerde yüzde 60'dan yüzde 80'e varan oranlarla arttı.

Koronavirüs salgınının konut fiyatlarına etkisi kıyı şehirlerinde daha fazla hissedildi. Pandeminin insanları doğaya yaklaştırması ile beraber konut fiyatları bu şehirlerde yüzde 60'dan yüzde 80'e varan oranlarla arttı.

Koronavirüs salgın süreci ve öncesinde ki dönem konut fiyatlarına ilişkin GABORAS Veri Direktörü Orhan Vatandaş’tan açıklama geldi. 2017 yılı sonrası ve 2020 yılı pandemi sürecine ilişkin açıklamalarda bulunnan Orhan Vatandaş konut fiyatlarının değişimini yorumladı. 

KONUT FİYATLARI KIYI ŞEHİRLERİNDE YÜKSELDİ

GABORAS Veri Direktörü Orhan Vatandaş 2017 yılından bu zamana kadar geçen süreçte konut fiyatlarında yaşanna fiyat artışlarının, özellikle bazı şehirlerde ticaret hacmi ile doğru orantılı arttığını söyledi. Bu noktada bazı şehirlerde yüzde 80’lere ulaşan fiyat artışı olduğunu ifade eden Vatandaş “Özellikle Antalya, Muğla, İzmir ve Bursa’da yüzde 60 ile 80 arasında fiyat artışı var. Pandemiyle birlikte değişen yaşam biçimleri insanların kentleşmenin yoğun yaşandığı metropollerden doğayla iç içe olabileceği bölgelere eğilimine neden oldu. Fiyat artışının en fazla yaşandığı bölgelere bakıldığında kıyı ve kırsal bölgelerde yoğunlaştığı görülüyor.” ifadelerini kullandı. 

KONUT İMARLI ARSA SATIŞLARINDA İZMİR ÖN SIRADA

2020 yılı pandemi süreci ve öncesinde ki döneme ilişkin gerçekleştirilen bir diğer araştırma ise arsa fiyatlarına ilişkin oldu. Bu dönemde konut imarlı arsa satışlarında bazı şehirlerin liste başı olduğunu ifade eden GABORAS Veri Direktörü Orhan Vatandaş İzmir, Muğla, Antalya ve Çanakkale ve Balıkesir metropollerden kaçanların en fazla imarlı-imarsız arsa, bağ, bahçe gibi alanlara yatırım yapmak istediğini vurguladı. 

Konut imarlı satışlarına dair pandemi sürecine ayrı bir parantez açan Vatandaş, “Pandemi döneminde değerlerin nasıl değiştiğine bakarsak, İzmir’de pandemi döneminde imarlı arsada yüzde 32’lik bir artış görülüyor. Bu oran Muğla’da yüzde 20, Antalya’da yüzde 30, Çanakkale’de ise yüzde 5 olarak takip ediyor.” bilgilerini verdi. İş yerleri fiyatlarında yaşanan artışlarda ise Muğla’nın yüzde 58’lik oranda tabloda ilk sırada olduğu ifade edildi. Bunun yanında Ankara’nın yüzde 52, İzmir’in yüzde 43’lük oranlarla liste başında yer alan şehirler olduğu belirtildi. 

Emlak365.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir