Salgına Rağmen Emlak Sektörü 2020 Yılını Yüksek Satış Oranlarıyla Kapatıyor

Gayrimenkul sektörü için 2020 yılı oldukça hareketli geçti.

Salgına Rağmen Emlak Sektörü 2020 Yılını Yüksek Satış Oranlarıyla Kapatıyor

Gayrimenkul sektörü için 2020 yılı oldukça hareketli geçti. Pandemi sürecinin etkilerinin hissedildiği 2020 yılılında tüm olumsuzluklara rağmen yılı artan satış grafiği ile kapatacak.

Ekonominin tüm alanlarında 2020 yılında yaşanan pandemi sürecinin etkileri hissedildi. Vatandaşların ekonomik açıdan daha tedbirli olduğu bu dönemde ise gayrimenkul sektörü hız kesmedi. Sektör konut satışlarında geçmiş yıllara göre daha yüksek bir satış oranı yakalamayı başardı. İşte gayrimenkul sektörünün 2020 yılı rakamları. 

EMLAK SEKTÖRÜNÜN 2020 YILI

2020 yılında emlak sektörünün genel grafiği incelediğinde yaz döneminde yaşanan satış rakamları ön plana çıkıyor. Temmuz ayında gerçekleşen konut satışları rekor seviyede olurken bu dönemde yapılan satışlar 2020 yılının çok yüksek konut satış oranları yakalamasında etkili oldu. 2020 yılının geneline ilişkin değerlendirmelerde ise devlet destekli sunulan krediler ele alındı. 

Endeksa Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt yıl içinde gerçekleşen satışlara ve yıl sonu rakamlarını inceledi. Öğüt açıklamasının başında Kasım 2020 itibariyle konut satış rakamlarının 2019 yılının tamamını geride bıraktığını söyledi. Değerlendirmelerinde pandeminin Türkiye'de görüldüğü Mart Nisan Mayıs dönemine parantez açan Öğüt, bu dönemde sektörün çok olumsuz etkilendiğini söyledi.

Daha sonra açıklanan konut kredisi kampanyaları ile sektörün toparlandığını ifade eden Endeksa Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt "Haziran ayında 0,65’lere çekilen konut kredisi faiz oranları ile birlikte Haziran ayında konut satış adedi arttı ve Temmuz ayında rekor seviyede satış gerçekleşti. Kredi faiz oranlarının yeniden artması ve talebin kampanya döneminde büyük oranda karşılanması ile birlikte Ağustos ayından itibaren adetler düşmeye başladı. Pandemide vaka sayılarının yeniden yükselişe geçmesi sonucunda da Eylül, Ekim ve Kasım aylarında geçen sene aynı döneme göre konut satış adetleri daha düşük gerçekleşti." açıklamasında bulundu.

2020 yılının 11 aylık döneminde toplam 1 milyon 393 bin 335 adet konut satışı gerçekleşti. 2019 yılının aynı döneminde 1 milyon 348 bin 729 konut satılmıştı. 

Yorumlar (0)