Satılık Konut Fiyatlarına Pandemi Dopingi: 1 Senede Yüzde 68 Zam Geldi!

Tüm dünyada büyük bir kaosa neden olan pandemi hayatımızda da kalıcı pek çok değişiklik yaşanmasına neden oldu. Yaşanan değişimlerden biri de uzaktan eğitim ve evden çalışma modeli ile konut tercihlerinde oldu. Emlak sektörü tüm dünyada dalgalı bir seyir izlerken konut fiyatları da küresel çapta yükseliş yaşadı. Türkiye ise konut fiyatlarının en hızlı arttığı ülkelerden biri oldu.

Satılık Konut Fiyatlarına Pandemi Dopingi: 1 Senede Yüzde 68 Zam Geldi!

Ev almak isteyen kişiler hem yükselen konut fiyatları hem de banka kredisi faiz oranları nedene ile çifte mağduriyet yaşadılar. Konut kredisi faiz oranları yüzde 0.69 seviyesinden yüzde 1.32 seviyesine ulaşırken yazlık konut fiyatlarına ise yıllık bazda yüzde 68 oranında zam geldi. 

Konut fiyatları tüm dünya çapında artış gösterirken koronavirüs salgını nedeni ile artık yazlık evlerin kalıcı konutlar haline gelmesi ile beraber zam yağmuru başladı. Pandemi döneminde sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi nedeni ile evlerde kapalı kalmak istemeyen kişilerin yazlık evlere yoğun talep göstermesi ile ev fiyatları da zamlandı. 

YAZLIK EV FİYATLARINA ZAM YAĞMURU! 

Konut fiyatlarına gelen zam oranları açıklandı. Açıklanan verilere göre son 1 sene içerisinde konut fiyatlarına en fazla zam gelen iller turizm bölgelerinde yer aldı. Konut fiyatları en çok Muğla'nın Bodrum ilçesinde, Aydın'ın Datça ve yine Muğla'nın Marmaris ilçesinde artış gösterdi. Bodrum'da konut fiyatları geçen seneye oranla yüzde 60 oranında zamlanırken Datça konut fiyatları ise yüzde 68 oranında zamlandı. 

Yaşanan yükselişlerin ardından Datça'da ortalama konut metrekare fiyatı 8 bin 147 liraya, Bodrum'da 11 bin 554 liraya, Kaş'ta ise 10 bin 230 liraya kadar yükseldi. Konut fiyatlarında yaşanan yükselişin en önemli nedeni pandeminin olumsuz etkilerinden uzaklaşmak isteyen kişilerin bölgesel konut piyasasında yoğun talepte bulunması gösterildi. Sınırlı sayıda olan konutlara gelen yoğun talep sonrası fiyatlarda otomatik olarak yukarı yönlü hareketlilik yaşandığı belirtiliyor.

Yorumlar (1)
Mehmet Yıldırım 1 ay önce
İstanbul Kadıköy de geçen sene Mayıs ayında 3900 tl ye kiraya verilen daireden şu an 7500 tl kira isteniyor. Emlak fiyatlarındaki bu anlamsız artışı emlakçılar teşvik ediyor. Haksız bir kazanç piyasası oluşmuş durumda. Kadıköy de deprem olsa yıkılacak kadar eski 25 ve üzeri yıllık 3+1 daireler için 6000 yl gibi korkınç kiralar talep ediliyor.Emlakçılar bu zor zamanda fırsatçılıktan başka bir şey yapmıyorlar. Yeni moda olarak da; kiracıyı ev sahibi taşınacak diyerek çıkarıp esli kiranın 2 katı fiyatına yeniden kiraya veriyorlar.Erenköy Suadiye de kaç kişiden aynı olayı duyduk.