Sektörün Tecrübeli İsmi Pandemi Ve Tam Kapanma Konut Fiyatlarını Nasıl Etkiler Sorusuna Cevap Verdi!

Türkiye'nin önemli inşaat firmalarından olan NEF'in Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur sektördeki son gelişmeleri yorumlayarak konut fiyatlarına dair açıklamalarda bulundu.

Sektörün Tecrübeli İsmi Pandemi Ve Tam Kapanma Konut Fiyatlarını Nasıl Etkiler Sorusuna Cevap Verdi!

Türk inşaat sektörü pandemi sürecinde inişli çıkışlı bir grafik ortaya koymaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıl kamu bankaları tarafından verilen düşük faizli konut kredileri ile konut stokunda meydana gelen erime inşaat sektörüne kriz döneminde büyük bir destek ortaya koymuştu. 2021'de ise inşaat ve emlak sektörü kendisini yine zor şartlar altında yaşam mücadelesi verirken buldu. Sektörün tecrübeli ismi NEF Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur önemli açıklamalarda bulundu.

PANDEMİ SATIŞLARI TAMAMEN DURDURDU

Tam kapanmanın inşaat sektörünü üretim anlamında çok da etkilemediğini söyleyen Erden Timur satış noktasındaki problemlere dikkat çekerek, “Sektörde üretim anlamında şantiyeler devam ediyor. Verimli bir süreçten geçtiğimizi söylememiz mümkün değil. 2020'nin Mart ve Nisan ayından sonra inşaat faliyetleri sürekli devam etti. Ancak bunun bir de satış tarafı var. Pandemi satışları tamamen durdurabiliyor. Tahsilatı da etkiliyor ancak zor bir dönemden geçmek zorundayız.” dedi.

YENİ PROJEYE BAŞLARKEN ARTIK MALİYET HESAPLAMAK ÇOK ZOR

NEF'in tüm projelerine devam ettiğini ama yeni proje üretme noktasında da çok istekli olmadıklarını söyleyen Erden Timur, “Tüm projelerimizi devam ettiriyoruz. Pandemi sürecinde yeni projelere başlamamıştık. Ancak bahçeli evlere, villa tipi evlere talep olunca bu anlamda yeni fikirler geliştirdik. Yakın  dönemde bu konseptte başlayacağımız projeler olacak. Son 3 yılda 7 binden fazla konut teslim ettik. Ancak inşaat maliyetleri çok yükseldi. Pandemiden dolayı para arzının genişlemesi oldu. Dövizde de artışlar meydana geliyor. Yeni bir projeye başlarken maliyet analizi yapmak açısından büyük zorluklar yaşanabiliyor.” ifadelerini kullandı.

YENİ KONUTLARIN FİYATLARI YÜKSELİR Mİ?

Konut fiyatlarına dair değerlendirmelerde bulunan Erden Timur, “Gayrimenkul sektörü açısında şimdi fiyatlama yapmak çok güç bir hale geldi. Yeni maliyetlerle yeni fiyat belirlediğinizde de sıkıntı bir durum oluyor. Sonuçta fiyatı maliyet belirliyor. Talep olmayınca belirleyeceğiniz yeni fiyat ne alıcı tarafını ne satıcı tarafını memnun etmiyor. Bu da yeni projeye başlama noktasında tüm sektörü kararsız bırakıyor. TÜİK'in rakamlarında inşaat ruhsatı alımında düşüklük var. Ancak bu pandemi döneminde bu döneme özel projeler devreye girebilir.” şeklinde konuştu.

Konut fiyatlarına ilişkin açıklama yapmaya devam eden Erden Timur, “İnşaat maliyetleri nitelikli konutta yüzde 35'i buldu. Ocak ayından itibaren yapı malzemelerinde çılgın bir artış var. Emtiayı çok yoğun kullanan sektörüz. Demir olsun diğer yapı malzemeleri olsun sürekli yükseliyor. Yüzde 65-70 artan fiyatlar var. Yeni yapılan konutların fiyatları maliyet artışı ile çok daha yüksek olacak. Buna ne kadar talep olur bilemiyoruz. Diğer taraftan konut bir ihtiyaç. Tüm dünyada satın alma gücünde erime var. Enflasyonu düşününce bu erime daha da artacaktır. Bunun için sektörün bir karar vermesi gerekir.  İnovatif çözümler devreye sokulabilir.” dedi.

Yorumlar (0)