Slovenya'da 230 Milyon Euro Değerindeki Demiryolu İnşaatı Projesinin İhalesini Türk Şirketlerinin Ortaklığı Kazandı

Slovenya'nın son yıllardaki en büyük inşaat projelerinden olan Divaca – Koper Demiryolu Projesi'nin 2. kısmının ihalesini Yapı Merkezi'nin de içerisinde bulunduğu ortaklık kazandı. İlgili projenin bedelinin 224,7 milyon euro olduğu bildirildi.

Slovenya'da 230 Milyon Euro Değerindeki Demiryolu İnşaatı Projesinin İhalesini Türk Şirketlerinin Ortaklığı Kazandı
Türk şirketlerinin yurt dışında inşaat sektöründe yer almalarına devam ediliyor. Özellikle yol projeler ile ses getiren Türk şirketleri dünya genelinde büyük işlerin altına imza atabiliyorlar. Yapı Merkezi de Slovenya'da 224,7 milyon euro değerinde bir demiryolu inşaatı projesinde yer alacak.

TÜRK ŞİRKETLERİ SLOVENYA'DA DEMİRYOLU İNŞA EDECEK

Slovenya Devlet Demiryolu şirketi olan 2TDK, Divaca-Koper Demiryolu'nu çift hatta çıkarmak için yeni bir proje hazırladı. Bu projesinin 2. kısmı için de bir ihale gerçekleştirildi. Yapılan ihaleyi Kolektor CPG – Yapı Merkezi – Özaltın Konsersiyumu kazandı. Bu ihalenin sonuçlanmasının ardından ise proje için imza töreni düzenlendi.

Demiryolu inşaatı projesinin imza töreninde konuşan Slovenya Altyapı Bakanı Jerneja Vrtovca, “Bugün tarihi bir gün yaşıyoruz. Hem ekonomimiz hem de Koprica limanının gelişimi için çok önemli bir projeye imza atıyoruz. Demiryolu taşımacılığı geliştirip oldukça verimli bir hale getireceğiz. Bölgedeki lojistik süreci etkin bir şekilde yönetebilme ve bunun yaygınlaştırmak için büyük bir adım atıyoruz. 2025 yılında tamamlanacak olan Divaca – Koper Demiryolu Projesi 2026 yılında da kullanıma açılacaktır.” dedi.

36 AYDA TAMAMLANACAK

Divaca – Koper Demiryolu Projesi 2. kısmının ihalesini alan ortaklıkla bulunan Yapı Merkezi'nin CEO'su Aslan Uzun ise, “Bu projeyi 10 yıldan fazla bir süredir takip ediyoruz. Bizim bu ihaleyi kazanmamız ayrı bir mutluluk sebebi oldu. Yapı merkeziolarak İsveç'te devam eden bir projemiz var. Slovenya'da başlayacağımız proje Avrupa'daki ikinci projemiz olacak. Divaca – Koper Demiryolu Projesinin 2. kısmını 36 ayda tamamlayacağız. Projenin yatırım bedeli 230,7 milyon euro olacak. Proje kapsamında 6 adet tünel inşa edilecek. Ayrıca 450 metre ve 650 metre uzunluklarında iki viyadük de yapılacak.” açıklamasını yaptı.

Yapı Merkezi CEO'su aslan Uzun, Divaca – Koper Demiryolu Projesi'nin 1. kısmının ihalesine de girdiklerini ve o ihaleyi de kazanmak istediklerini söyledi.

Emlak365.com
Yorumlar (0)