Son 1 Senede Konut Fiyatlarına Yüzde 25, Kiralık Ev Ücretlerine Yüzde 18 Zam Geldi!

Ev sahibi olmak isteyenleri ve kiracıları üzecek haber geldi. Hem konut fiyatlarına hem kiralık ev fiyatlarına zam geldi! REIDIN tarafından açıklanan Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi ve Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi raporu yayımlandı!Emlak365.com  / Özellikle de devlet bankaları tarafından başlatılan ucuz kredi desteği döneminde konuta olan talebin artması ile beraber Haziran ve Temmuz aylarında konut fiyatlarına üst üste zam haberleri gelmişti.

Son 1 Senede Konut Fiyatlarına Yüzde 25, Kiralık Ev Ücretlerine Yüzde 18 Zam Geldi!
Ev sahibi olmak isteyenleri ve kiracıları üzecek haber geldi. Hem konut fiyatlarına hem kiralık ev fiyatlarına zam geldi! REIDIN tarafından açıklanan Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi ve Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi raporu yayımlandı!

Emlak365.com  / Özellikle de devlet bankaları tarafından başlatılan ucuz kredi desteği döneminde konuta olan talebin artması ile beraber Haziran ve Temmuz aylarında konut fiyatlarına üst üste zam haberleri gelmişti. Türkiye'nin gayrimenkul sektöründeki en önemli raporları arasında yer alan REIDIN Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi ve Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi raporu yayımlandı. Yayımlanan rapora göre konut fiyatları ve kiralık daire fiyatları için son 1 senede yaşanan değişim gözler önüne serildi.

KONUT FİYATLARINDA YILLIK ZAM ORANI YÜZDE 25 OLDU! 

Açıklanan rapora göre Türkiye'de konut fiyatlarına son 1 yıllık zaman dilimi içerisinde yüzde 25 zam geldi. Kasım ayı verilerini içeren rapora göre Türkiye genelinde konut fiyatları Kasım ayında aylık bazda yüzde 2.98 oranında yükselirken bir önceki senenin aynı dönemine oranla yani yıllık bazda ise yüzde 25.25 oranında nominal artış gösterdi.

TÜRKİYE'DE KİRALARA YILLIK ZAM ORANI 18 OLARAK GERÇEKLEŞTİ! 

REIDIN Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi raporu verilerine göre ise Türkiye'de yer alan kiralık daire fiyatlarına Ekim ayına oranla Kasım ayında yüzde 1.72 oranında zam gelirken 2019 yılının Kasım ayına oranla yaşanan fiyat yükselişi ise yüzde 17.71 olarak gerçekleşti.

KONUT YATIRIMI YAPANLARIN  TOPLAM GETİRİSİ YÜZDE 31.64 VE AMORTİSMAN SÜRESİ 20.5 YIL OLARAK GERÇEKLEŞTİ! 

Açıklanan verilere göre brüt kira getirisi ile sermaye kazancı verilerinden oluşan toplam getiri aylık bazda yüzde 3.34 oranında yükselirken yıllık bazda yaşanan yükseliş ise yüzde 31.64 olarak ölçüldü. Türkiye genelinde konutların amortisman süresi ise 20.5 sene olarak ölçüldü.
Yorumlar (0)