23 Şubat 2020 Pazar 13:25 | Güncelleme: 23 Şubat 2020, 13:31
Son 10 Sene İçerisinde Tapu Harcı Ödeyenler Dikkat! Maliye Bakanlığı Eksik Beyan Avında, Bunu Yapanlara Ceza Yağacak

Maliye Bakanlığı çok sayıda vergi müfettişi alımında bulunurken vergi denetimleri de sıklaştı. 

Kurulan ekiplerden biri de tapu harcı denetimi için oluşturuldu. Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı vergi denetim ekipleri çarpaz kontrol yöntemi ile tapu harcını düşük ödemek için eksik beyanda bulunan vergi mükelleflerini tek tek tespit edecek. 

SON 10 SENE İÇERİSİNDE EV ALANLAR, EVİNİ, DÜKKANINI, ARSASINI SATANLAR DİKKAT, PARA CEZASI GELEBİLİR!

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı vergi denetim ekipleri tarafından yapılan denetimler arttı. 

Bunlardan biride tapu harcı için çapraz kontrol yöntemi oldu. Bundan sonra yapılacak tüm tapu işlemleri kurumlardan alınan bilgiler ışığında tek tek kontrol edilecek. Gerçek beyanda bulunulmadığı tespit edilen satışlarda muhataplara yazılı uyarı yollanacak ve gerçek değer düzeltmesi yapılması istenecek. 

Taşınmaz Değerleme Sistemi ile elde edilen tüm veriler ve alınan ekspertiz raporları tüm ilgili kurumlara anında paylaşılacak. Tapu Takas Sistemi 'nin yaygınlaştırılması için gereken tüm önlemler alınacak. Şimdilik sadece konut alış satış işlemlerinde kullanılan tapu takas sisteminin araç alış satış işlemlerinde de kullanılmasının önü açılacak. 

Çapraz kontrol yöntemi ile tapu beyanı ile banka yolu ile ödenen paralar kontrol edilecek ve tespit edilen düşük beyanlar için Maliye Bakanlığı hem evi alana hem de evini satana vergi cezası kesecek. 

TAPU HARCI EKSİK BEYAN DİLEKÇESİ! 

Pek çok kişi daha düşük tapu harcı ödemek için tapuda satış bedeli için beyan edilen tutarı daha düşük gösterirken Maliye Bakanlığı ekipleri bu kişilerin peşine düştü.

Özellikle de konut kredisi çekerek ev alan kişiler Maliye Bakanlığı tarafından takip edilerek bu durum tespit edilirken Gelir İdaresi Başkanlığı şimdi tüm bu işlemleri tek tek kontrol edeceğini duyurdu. 

Yapılan tespitler ile tapuda satış bedelinin düzeltilmesi gerekecek. Tapu harcı pişmanlık beyannamesi dolduran kişiler aradaki farkı yeniden ödeyecek, ödemeyenlere ceza kesilecek. Bu tip işlemleri yapan kişiler Maliye Bakanlığı'na pişman olduğunu beyan ederek eksik tapu harcı gösterdiğini itiraf ederse bu durumda sadece eksik beyan gösterdiği rakam üzerinden ödeme yapacak. 

Aksi durumlarda beyanın eksik olduğu tespit edilen kişilere aradaki farkın yanı sıra aynı zamanda vergi usulsüzlük cezası da kesilecek. Bu durumda satın almış olduğu 200 bin liralık evi düşük göstererek 50 bin lira üzerinden tapu harcı ödeyen kişi;

Aradaki 150 bin liralık fark için yüzde 2 tapu harcı olmak üzere: 3 bin lira tapu harcı eksik olan rakamı ve vergi usulsüzlük cezası olarak ta yüzde 25 oranında para hesaplanıyor. 

Yani 37 bin 500 liralık rekor bir para cezası ödemesi ile karşı karşıya kalınması riski bulunuyor. 


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Küçük lokma 2020-02-23 17:38:14

İş orayamı kaldı artık.İlk önce milyon dolarlık silinen vergi borçları varmı? Varsa onlar neden siliniyor onların cevabı verilsin.
bütün giderlerini kağıt ve kalemlerini bile gider gösterip devlete yükleyenleri denetlesinler. Oralardan milyar dolarlar çıkar.denetlemeye giderkende biz geliyoruz diye haberde verilmesin.Büyük lokmaları yutmaya gücü yetmeyenler küçük lokmalaramı yönelmiş.Konut için kredileri düşürdüler ama konut almak ne kadar karlı tartışılır.Param olsa altın ve dövize yatırırım. Konut monut hikaye.Vergisi, sigortaları, depremi, kiracıyla uğraşması, kira vergisi,alım satım maliyeti, tadilatı madilatı galan falan. Derdi bitmez.Yatır altına dövize bak keyfine.

Avatar
Bi 2020-02-23 22:35:12

cezayı yanlış hesplamışınız

Avatar
Hasan 2020-02-23 22:09:17

Hükümet vatandaşı öldürdü arkadaş.

Avatar
Fakir 2020-02-24 00:10:36

Para kalmayınca vatandaştan alıyorlar biz kimden alıcaz elektrik faturasını bile ödeyemiyorken

Avatar
Polahmet 2020-02-24 11:23:56

Raiç bedel üzerinden hesaplanır o nun altı olmamalı

Avatar
Avukat 2020-02-24 09:09:04

1923 yılından beri düzene oturtulmuyan devlet yavaş yavaş başlıyor. Ama ilk hedefi halkın hataları. O müfettişler para alıyorsa adaleti sağlamalı herkese aynı yaptırımlar aynı kanunlar uygulanmalı

Avatar
Dar gelirli 2020-02-24 08:26:03

Kaşa açık verdi mi vatandaşın sırtına yükleniyorlar neden ozaman satışlar yapılırken mudahele etmediniz tapuları verdirip satış işlemlerini gerçekleştirdiniz aradan on sene geçmiş bu yaptığınız için secim zamanı oy kaybına ugrarsiniz

Avatar
ozkqn kecici 2020-02-24 09:53:36

Ulke iflas etti.