Son Bir Yılda Türkiye'de Konut Fiyatları Yüzde 29.2 Oranında Arttı

Merkez Bankası'nın konut endeksi verilerine göre Türkiye'de son bir yılda konut fiyatlarının ne kadar yaşadığı açıklandı.

Son Bir Yılda Türkiye'de Konut Fiyatları Yüzde 29.2 Oranında Arttı

Merkez Bankası'nın konut endeksi verilerine göre Türkiye'de son bir yılda konut fiyatlarının ne kadar yaşadığı açıklandı. TCMB yıllık bazda konut fiyatlarının yüzde 29.2 oranında yükseldiğini duyurdu.

Merkez Bankası Ekim 2020 dönemi konut fiyat endeksi verilerini kamuoyu ile paylaştı. Açıklanan verilerde Türkiye'de aylık ve yıllık bazda konut fiyatllarında yaşanan değişimler ele alındı. TCMB raporunda ayrıca en konut fiyatlarının en çok yükseldiği şehirlere dair de bilgi verildi. 

KONUT FİYAT ENDEKSİ ARTTI

Merkez Bankası tarafından açıklanan 2020 yılı Ekim ayı Konut Fiyat Endeksi verilerine göre; Türkiye'deki konutların kalite etkisinden arındırılmış fiyat değişimlerini izlemek amacıyla hesaplanan Konut Fiyat Endeksi yüzde 2.2 oranında yükseldi. Fiyat endeksinde yaşanan bu yükselme ile endeks 149.9 bandına çıkmış oldu. 20219 yılının aynı dönemine göre ise KFE yüzde 29.2 oranında yükseldi. Bu yükselmenin reel etkisi ise yüzde 15.5 olarak hesaplandı. 

3 BÜYÜK ŞEHİRDE KONUT FİYAT ENDEKS DEĞİŞİMİ

Merkez Bankası verilerinde 3 büyük şehirde yaşanan fiyat değişimleri de yer aldı. Buna göre 2020 yılı Ekim döneminde Ankara, İstanbul ve İzmir'de konut endeksi yükseldi. TCMB İstanbul, Ankara ve İzmir'de yaşanan artış oranlarını sırasıyla yüzde 2,5, 1,9 ve 1,6 olarak açıkladı. Son bir yıllık konut fiyat değişim oranları ise İstanbul, Ankara ve İzmir'de yine sırasıyla yüzde 27,3, 29,1 ve 28,9 oranında arttı. 

Emlak365.com

Yorumlar (0)