Son Dakika: 300 Milyon Liralık Vurgun Yapan Sahte Tapu Çetesine Arsa Avcısı Operasyonu!

2 senedir devam eden teknik ve fiziki takip sonucunda Ankara Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri kamu arazilerinin satışı vaadi ile dolandırıcılık yapan çeteyi çökertti. Çetenin sahte tapu vererek dolandırıcılık yaptığı, çete üyeleri arasında kamu görevlileri ve avukatların olduğu da açıklandı. Arsa avcısı olarak isimlendirilen kişilere yönelik olarak düzenlenen operasyonda 106 kişi gözatına alındı.

Son Dakika: 300 Milyon Liralık Vurgun Yapan Sahte Tapu Çetesine Arsa Avcısı Operasyonu!
Kamu arazilerinin satışını yapma vaadi vererek dolandırıcılık yaptıkları iddia edilen kişilere yönelik olarak Ankara Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince yapılan 2 yıllık teknik ve fiziki takip sonucunda bugün operasyon düzenlendi.

Ankara Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince yapılan operasyon kapsamında suç örgütüne üye oldukları, kamu arazilerinin satış vaadi ile dolandırıcılık yaptıkları iddia edilen 106 kişi göz altına alındı. Arsa Avcısı adı verilen operasyon kapsamında göz altına alınan 106 kişi arasında avukat ve kamu görevlilerininde de olduğu öğrenildi.

ARSA AVCISI OPERASYONU İLE 106 KİŞİ GÖZ ALTINA ALINDI!

106 kişiden oluştuğu şüphelenilen suç örgütüne yönelik olarak Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından operasyon düzenlendi. Yaklaşık 2 senedir örgütü takip altına alan polis ekiplerinin suç örgütüne yönelik çalışma şeması çıkardığı öğrenildi.

Kamu arazilerinin satışı üzerinden dolandırıcılık yapan örgüt üyelerinin devlet büyükleri ile yakın oldukları izlenimi verdikleri, bu sayede kamu arazisi almak isteyen kişilerin güvenlerini kazanarak dolandırıcılık yaptıkları ortaya çıkarıldı. Mağdurları ikna etmek için avukatlık ofislerinin de kullanıldığı tespit edilirken yine büyük şirket ofisleri de devreye sokuldu.

Kamu idarelerinin kısaltmalarını kullanarak şirket açan dolandırıcıların bu sayede para tahsilatında da sıkıntı yaşamadıkları, vatandaşın kamu kurumu hesabına para yatırdığını sanırken aslında dolandırıcılar tarafından açılan sahte hesaplara para yatırdıkları belirlendi.

TAPU MEMURLARININ YERİNE GEÇEREK SAHTE TAPU DÜZENLEMİŞLER! 

Yapılan araştırmada örgüt üyesi olduğu belirlenen kişilerin SMS paketi satın alarak 'Tapu Müdürlüğü' başlığı ile işlemlerin başlatıldığı yönünde anlaştıkları müşterilere SMS gönderdikleri belirlendi.

Bu süreçte Tapu Müdürlüğünde irtibatlı oldukları kamu görevlilerini kullanılarak memurların işlem yaptığı alana örgüt üyeleri geçti. Bu kişiler gerçek tapu memuru gibi işlem yaptı ve kamu arazisi satın aldığını sanan mağdurlara sahte tapu teslim etti.

300 MİLYON LİRALIK TAPU VURGUNU YAPMIŞLAR! 

Arazi araçlarına sahte kamu kartı yapıştırarak arazilere bakmaya bu araçlarla vatandaşı götürerek tuzağa düşüren dolandırıcıların bu yöntem ile 300 milyon liralık vurgun yaptığı, çeteye giren temizlik görevlisinin  1 senede rezidans daireye taşındığı, çete lideri olduğu iddia edilen kişinin ise oto galeri açtığı tespit edildi. Yapılan operasyon sonrasında örgüte üye olan kişilere ait olduğu tespit edilen 8 Adet araç, 40 işyeri, konut, arsa ve 30 milyon liraya ise el konulduğu öğrenildi.
Yorumlar (0)