Son Dakika: Konut Fiyatlarına Yüzde 35 Zam Şoku!

Yükselen konut kredisi faiz oranları nedeni ile ev sahibi olmak her geçen gün biraz daha zorlaşırken konut fiyatlarında da rekor artış yaşandı. Özellikle de pandemi nedeniyle müstakil evlere olan ilgi artış gösterirken yaşanan talep artışı fiyatlara da zam olarak yansıdı.

Son Dakika: Konut Fiyatlarına Yüzde 35 Zam Şoku!

Bankaların konut kredisi faiz oranları giderek yükselmeye devam ederken artan konut kredisi faiz oranları vatandaşın ev sahibi olmasını zorlaştırmaya devam ediyor. Yaşanan bu zorluklara bir de konut fiyatlarına gelen zamlar eklenince ev sahibi olmak özellikle de dar gelirli vatandaşlar için iyice zorlaştı. 

PANDEMİ DÖNEMİNDE MÜSTAKİL EVLERE İLGİ ARTTI, KONUT FİYATLARINA YÜZDE 38 ZAM GELDİ! 

Endeksa tarafından açıklanan son verilere göre müstakil evlere olan ilgi artışı konut fiyatlarına da zam olarak yansıdı. Ortalama konut fiyatlarına yüzde 35 zam gelirken pandemi döneminde müstakil evlere olan rekor talep fiyatlara da rekor zam olarak yansıdı. Türkiye genelinde 0-4 yaş aralığında olan müstakil konutların satış fiyatları yüzde 67 oranında, kira bedeli ise yüzde 40 oranında zam gördü. 

Türkiye genelinde kira fiyatlarına gelen zam oranı ise yıllık yüzde 17 oranına ulaştı. Açıklanan verilere göre Aralık ayı sonu itibari ile 0-4 yaş arası konutların ortalama metrekare fiyatı 3 bin 76 liraya ulaşırken 100 metrekare konutun satış fiyatı da 376 bin liraya ulaştı. 

DEPREM RİSKİ YENİ KONUTLARIN FİYATLARINI YÜKSELTTİ! 

Hem depremden daha az etkilenmeleri hem de koronavirüs salgını döneminde bahçeli evlere olan ilgiler müstakil evleri öne çıkardı. Yeni müstakil evlere olan talep artışı fiyatları uçurdu. Son 1 yıllık zaman dilimi içerisinde 4 yaşa kadar olan müstakil evlerde konutların satış fiyatlarına yüzde 67 zam gelirken söz konusu rakam normal artış oranının oldukça üzerinde gerçekleşti. 

Yaşanan bu artışta vatandaşın yoğun ilgi göstermesi sonrasında sınırlı sayıda olan müstakil evlerin yoğun talep karşısında aşırı değerlenmesi gösterildi. Müstakil evlerde ortalama satış fiyatı 1 milyon 184 bin liraya ulaştı. Müstakil evlerde ise kira fiyatı 4 bin 312 TL olarak gerçekleşti. 

Emlak365.com

Yorumlar (0)