Son Dakika: Mahkemeden Emsal Kira Kararı Çıktı! Mahkeme Korana Virüs Nedeniyle Kiraya Yüzde 50 İndirim Yapılmasına Hükmetti

Korana virüs salgını döneminde en büyük mağduriyeti kiracılar yaşamıştı. Özellikle de korana virüs salgını nedeniyle açıklanan zorunlu karantina kararları nedeniyle dükkanları kapalı olan esnaflar büyük mağduriyet yaşamışlardı. Süreçte mahkemeden yeni bir emsal karar çıktı. Milyonlarca kiracı için büyük önem taşıyan emsal kararda dava için kiracı hakkında mahkeme kirasına yüzde 50 indirim yapılmasına hükmetti.

Son Dakika: Mahkemeden Emsal Kira Kararı Çıktı! Mahkeme Korana Virüs Nedeniyle Kiraya Yüzde 50 İndirim Yapılmasına Hükmetti

Pandemi döneminde alınan zorunlu karantina kararları kapsamında çok sayıda işletme ve esnaf kepenk kapatmak zorunda kalmıştı. Kiracılar aylarca kullanmadıkları dükkanlarına ve işyerlerine kira ödemeye devam ederken süreçte kira indirimi tartışmaları başlamıştı. 

KORONA VİRÜS SALGINI NEDENİYLE KİRA İNDİRİMİ HAKKINDA MAHKEME EMSAL KARAR AÇIKLADI: KİRAYA % 50 İNDİRİM YAPILDI! 

Dava konusu olay Bursa'da yaşandı. Bursa'da pandemi döneminde restoran işleten vatandaş dükkanının kapalı olması nedeni ile kirasını ödemede zorluk yaşamaya başladı. 

Restoran sahibine başvuruda bulanarak indirim talebine başvuruda bulunan işletmeci red yanıtı aldı. Bunun üzerine mahkemeye başvuruda bulunan işletmeci mahkemeden aylık 23 bin TL olan restoran kirası için pandemi göz önünde bulundurularak indirim yapılmasını istedi. Bursa Bölge Adliyesi 4. Hukuk Dairesi tarafından görülen duruşma sonrası işletmeci haklı bulundu ve kira bedeline yüzde 50 indirim yapılmasına hükmetti. 

Mahkemenin verdiği karar ile restoranın kirası 11 bin 500 liraya düşürülürken alınan karar milyonlarca kiracı için emsal karar olması nedeniyle büyük önem taşıyor. 

KİRACILAR KİRAYA İNDİRİM DAVASI AÇARKEN BU KARARI EMSAL KARAR OLARAK GÖSTEREBİLECEK! 

Mahkeme tarafından verilen kararı değerlendiren Avukat Olcay Göçüm de "Türk Borçlar Kanunun 138. Maddesine dayalı olarak tedbir talepli kira uyarlaması dava açtık. İlk derece mahkemesi talebimizi reddetti. Ret kararına karşı Bursa Bölge Mahkemesi'ne itiraz ettik. Yapılan itiraz üzerine Bursa 4. Hukuk Dairesi, tarihi bir karar verip, Türkiye'de ilk defa pandemi süreci sırasında emsal niteliğinde tedbir kararı vererek, ödenen 23 bin 500 lira aylık kirayı tedbiren yüzde 50 düşürerek 11 bin 500 liraya indirdi.

Bu karar ilk derece mahkemeleri açısından ve Türkiye'deki diğer bölge mahkemeleri açısından emsal nitelikte bir karardır. Bursa Bölge Adliyesi 4. Hukuk Dairesi'nin verdiği karar, Bursa bölgesinde geçerli. Ancak başka illerde açılacak davalarda Bursa'da verilen karar emsal gösterilebilir" dedi. 

Mahkeme bu kararı alırken kira sözleşmesi imzalanırken tarafların korana virüsü önceden öngöremeyeceğini belirterek korona virüs salgınını olağanüstü durum olarak kabul etti. 

Emlak365.com