25 Temmuz 2019 Perşembe 07:49
Son Dakika!  Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Yayımlandı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından açıklanan ve inşaat sektöründe büyük bir heyecanla beklenen yeni Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği yayımlandı. 

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, 25 Temmuz 2019 tarihli Resmi Gazete'de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayımlanırken yeni yönetmelik ile beraber önemli çok sayıda değişiklikte hayata geçirilmiş oldu. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından:

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

MADDE 1 – 3/7/2017 tarihli ve 30113 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (uu) bendi yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 5 inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan “veya mülkiyeti sorunlu olan” ibaresi yürürlükten kaldırılmış, beşinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiş, sekizinci fıkrasında yer alan “son katın üzerindeki ortak alan teras çatılar,” ibaresi “son katın üzerindeki herhangi bir kullanıma konu edilmeyen ortak alan niteliğinde teras çatılar,” olarak değiştirilmiş, aynı fıkranın (a) bendinde yer alan “alanlarının 2 katı,” ibaresi “alanları,” olarak değiştirilmiş, (b) bendinde yer alan “kömürlükler ve kapıcı dairelerinin” ibaresi “kömürlüklerin” olarak değiştirilmiş ve (c) bendi yürürlükten kaldırılmıştır.

“(5) Taban alanı ve emsal hesabı; net imar parseli alanı üzerinden yapılır.”

MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin 8 inci maddesinin altıncı fıkrası yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 4 – Aynı Yönetmeliğin 9 uncu maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “a) Bina yükseklikleri, 28 inci maddede katın bulunduğu konuma göre ayrı ayrı belirtilmiş olan azami kat yüksekliklerinin aşağıda belirtilen kat adetleri ile çarpımı ile bulunan toplam yüksekliği aşmamak üzere belirlenir:

,

 Emlak365.com

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
YUSUF YAPICI-MİMAR 2019-07-26 19:31:41

yayinlandiği tari̇hte yürülüğe gi̇rmesi̇ eski̇ yönetmeli̇ğe göre projeleri̇ni̇ hazirlayip beledi̇yeye sunan ve i̇nceleni̇p onaylanan projeleri̇n reddedi̇lmesi̇ sonucu projeleri̇ni̇ yeni̇den yapmak durumunda kalacaklardir.

Avatar
Kaan Berker 2019-07-25 12:47:42

"taban alanı ve emsal hesabı net imar parseli alanı üzerinden yapılır" maddesi gelmiş, mevcut imar parseli (ama "henüz inşaat ruhsatı başvurusu yapmamış") ve imar görürken "dop kesintisi öncesi kadastral parselin brüt m2si ile emsalin çarpımı kadar inşaat hakkı" olanlar ne olacak? mevcut hak geçerli mi?

Avatar
YUSUF YAPICI-MİMAR 2019-07-26 19:19:43

bugüne kadar yapilan bütün i̇mar mevzuati deği̇şi̇kli̇kleri̇nde ruhsat başvurusu yapilmiş,projeleri̇ onaylanmiş,sadece harci ödenmemi̇ş i̇şlemler muaf tutulurdu.