banner136

Son Dakika: Tapu Harcı İndirimi İçin Kanun Teklifi Mecliste!

Harçlar Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi meclise sunuldu. Sunulan kanun teklifi TBMM Genel Kurulu tarafından kabul edilerek yasalaşırsa vatandaşların taşınmaz alım satımlarında ödemiş oldukları tapu harcı kalıcı olarak düşürülecek. Tapu harcı yüzde kaç, tapu harcını kim öder, tapu harcı indirimi var mı, tapu harcında indirim olacak mı, tapu harcı indirimi gelir mi, son dakika gelişmeleri neler?

Son Dakika: Tapu Harcı İndirimi İçin Kanun Teklifi Mecliste!

Tapu dairelerinde yapılan taşınmazların alım, satım ve devir gibi işlemlerinde tahsil edilen tapu harcı için meclise yeni bir kanun teklifi verildi. 

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi tarafından verilen kanun teklifi kapsamında şu anda binde 40 oranında uygulanan tapu harcının binde 10 oranına düşürülmesi talep edildi. 

HARÇLAR KANUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ 

MADDE 1- 2/7/1964 tarihli ve 492 sayılı Harçlar Kanunun mükerrer 138. maddesinin dördüncü fıkrasının üçüncü cümlesine "nispi haçlarda ise" ifadesinden sonra gelmek üzere "(4) sayılı tarifenin "I-Tapu İşlemleri başlıklı" bölümünün 20 numaralı fıkrasında sayılan tapu işlemleri hariç)" ibaresi eklenmiş ve (4) sayılı tarifenin "I-Tapu İşlemleri başlıklı" bölümünün 20 numaralı fikrasının (a) bendinin üçüncü paragrafındaki "bir katına kadar artırmaya," ibaresi metinden çıkarılmıştır.

MADDE 2- Bu Kanunun yayımından itibaren (4) sayılı tarifenin "I-Tapu İşlemleri başlıklı" bölümünün 20 numaralı fıkrasının (a) bendinde sayılan tapu işlemlerinden Binde 10 oranında harç alınır.

MADDE 3- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Kanun teklifi hakkında yaşanan gelişmeleri 

TAPU HARCI YÜZDE KAÇ, TAPU HARCINI KİM ÖDER?

Şu anda uygulamada olan kanunlara göre tapu harcı binde 40 yani yüzde 4 olarak tahsil ediliyor. Tapu harcını kanunen alıcı taraf yüzde 2 ve satıcı taraf yüzde 2 olmak üzere taraflar yüzde 4 olacak şekilde eşit olarak ödüyor. 

Ancak tarafların karşılıklı olarak anlaşmaları halinde tapu harcını tek bir tarafın da ödemesine izin veriliyor. Örneğin ev sahibinin fiyata indirim yapması karşılığında sadece tapu harcını alıcı tarafın ödemesi ya da istediği fiyata satması halinde sadece kendisinin ödemesi gibi durumlarda tapu harcı taraflar arasında bir pazarlık unsuru olarak ta kullanılabiliyor. 

TAPU HARCI HESAPLAMA 2020

Tapu harcı şu anda yüzde 4 olarak hesaplanıyor. Bu rakam üzerinden 250 bin liralık bir ev satışında taraflar alıcı taraftan 5 bin lira ve satıcı taraftan da 5 bin lira olmak üzere 10 bin lira tapu harcı ödüyor. 

Söz konusu kanun teklifi yasalaşırsa tapu harcı yüzde 1 olarak hesaplanacağı için toplam ödenecek tapu harcı sadece 2 bin 500 lira olacak ve taraflar bu rakamı bin 250 TL olmak üzere ikiye bölerek ödeyecekler. 

Emlak365.com

Yorumlar (0)