Son Dakika: TÜİK Yapı İzin İstastikleri 2020 Raporunu Yayımladı!

İnşaat sektörü tarafından takip edilen en önemli veriler arasında yer alan Yapı İzin İstatistikleri, Ocak-Aralık, 2020 raporu yayımlandı.

Son Dakika: TÜİK Yapı İzin İstastikleri 2020 Raporunu Yayımladı!
İnşaat sektörü tarafından takip edilen en önemli veriler arasında yer alan Yapı İzin İstatistikleri, Ocak-Aralık, 2020 raporu yayımlandı. Yayımlanan rapora göre Türkiye'de belediyeler tarafından verilen yapı ruhsatı rakamları büyük oranda yükseliş gösterdi.

YAPI İZİN İSTATİSTİKLERİ 2020 RAPORU! 

TÜİK tarafından yayımlanan rapora göre belediyeler tarafından verilen yapı ruhsatlarının 2020 yılında bir önceki yıla göre bina sayısı yüzde 69,4, yüzölçümü yüzde 48,7, değeri yüzde 71,1, daire sayısı yüzde 68,5 oranında artış gösterdi.2020 YILINDA EN ÇOK KONUT İÇİN YAPI RUHSATI ALINDI!

Yapı ruhsatı verilen yapıların nitelikleri incelendiğinde en çok konut için yapı ruhsatı alındığı görüldü. Geride bıraktığımız 2020 yılında yapı ruhsatı verilen toplam yüzölçüm 111,0 milyon metrekare olarak gerçekleşti. Bunun 63,2 milyon metrekaresi konut ruhsatı, 26,2 milyon metrekaresi konut dışı ve 21,6 milyon metrekaresi ise ortak kullanım alanı olarak gerçekleşti.

Yapı ruhsatı verilen yapıların 2020 yılında kullanma amacına göre en yüksek paya 80,5 milyon m² ile iki ve daha fazla daireli ikamet amaçlı binalar sahip oldu. Bunu 6,9 milyon m² ile sanayi binaları ve depolar izledi.YAPI KULLANMA İZİN BELGESİ, İSKAN BELGESİ ALAN SATIŞA HAZIR DAİRE SAYISI AZALDI! 

Belediyeler tarafından verilen yapı kullanma izin belgesi yani iskan belgesi alan bina sayısında ise düşüş yaşandı. 2020 yılında bir önceki yıla göre bina sayısı yüzde 17,4, yüzölçümü yüzde 18,9, değeri yüzde 7,8, daire sayısı yüzde 19,0 azaldı.

İskan belgesi yapı ruhsatı alınarak inşaatına başlanan, bu belgeye uygun olarak inşa edilen ve tamamlanan binalara belediyeler tarafından verilen oturma izni olarak biliniyor. İskansız daireler yarım kalmış olarak kabul edilirken teknik olarak ise iskansız ev alıp satmaya engel bir yasal düzenleme bulunmuyor.
Yorumlar (0)