Sosyal medya bu video ile sallandı! Kız Kulesi yıkıldı mı?

İstanbul'un en değerli kültürel ve tarihi mirasları arasında gösterilen Kız Kulesi restorasyona alınmıştı. Ancak kulenin son videosu sosyal medyada adeta deprem etkisi yarattı.

Sosyal medyada yapılan paylaşımlar ile tarihi Kız Kulesi'nin yıkıldığı iddia edilmişti. Turizm ve Kültür Bakanlığı tarafından restorasyon çalışmalarına başlanan Kız Kulesi ziyaretçilere kapatılmıştı. Etrafı özel bir malzeme ile kapatılan kulenin bugün sosyal medyada paylaşılan videosunda kule bölümünün yıkıldığı iddia edilmişti. Söz konusu iddialara yanıt Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından yapıldı. 

SON DAKİKA: KIZ KULESİ YIKILDI MI AÇIKLAMA GELDİ!

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından kulenin yıkıldığı haberlerinin sosyal medyada hızla yayılması üzerine zorunlu açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada "KAMUOYUNA DUYURU 1940’lı yıllarda kız kulesinde yaşanan yangın sonrasında yapılmış olan betonarme eklenti, alanında uzman isimler olan Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, Prof. Dr. Feridun Çılı, Han Tümertekin ile İstanbul Teknik Üniversitesi ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi

Sosyal medya bu video ile sallandı! Kız Kulesi yıkıldı mı?

tarafından hazırlanan yapının depreme karşı dayanımının olmadığına ilişkin raporlar ve yine danışman hocalarımızın kontrollüğünde hazırlanan projeler doğrultusunda evrensel koruma ilkelerine bağlı kalarak külah kısmı yapıdan uzaklaştırılmakta,

Sosyal medya bu video ile sallandı! Kız Kulesi yıkıldı mı?

 özgün malzemesine uygun olarak yapılmasına yönelik çalışmalar devam etmekte olup restorasyona ve Kız Kulesine ilişkin tüm belgeler ve gelişmeler kizkulesi com sitesinden tüm halkımızla paylaşılmaktadır. 

Sosyal medya bu video ile sallandı! Kız Kulesi yıkıldı mı?

2023 yılında, Cumhuriyetimizin 100. yaşında, Kız Kulesi, tarihi ve abidevi değerine uygun şekilde, bir anıt eser ve müze olarak hizmet verecektir" ifadelerine yer verilerek kulenin yıkıldığı iddiaları reddedildi. Vatandaşlar ise sosyal medyadan yaptıkları çağrıda kulenin etrafının açılarak görüntülenmesini talep ettiler.