Tapu Güvenilir Hesapla Ev, Arsa, İşyeri Alımlarında Alıcı ve Satıcılara Aynı Anda Takas Fırsatı

Gayrimenkul alım satım sürecinde vatandaşların en fazla sorun yaşadıkları süreçlerin başında devir teslim aşaması oluyor.

Tapu Güvenilir Hesapla Ev, Arsa, İşyeri Alımlarında Alıcı ve Satıcılara Aynı Anda Takas Fırsatı

Gayrimenkul alım satım sürecinde vatandaşların en fazla sorun yaşadıkları süreçlerin başında devir teslim aşaması oluyor. Hem alıcılar hem satıcılar için dolandırılma riski bulunan bu süreç için Güvenli Tapu Uygulaması bulunuyor. Güvenli Tapu uygulaması ile vatandaşlar devir teslim işlemlerini aynı anda tamamlıyorlar.

Evini, işyerini, dükkanını, arsasını yada arazisini satmak isteyenler alım satım sürecinde yaşanabilecek dolandırıcılıklardan endişe ediyorlar. Basında bu tür dolandırıcılık haberlerinin sıklıkla yer alması vatandaşları endişeleri artırıyor. Alıcı ve satıcılar için yaşanabilecek sorunlara ilişkin ise Emlak Katılım Bankası'ndan aynı anda takas uygulaması olan Tapu Güvenilir Hesap uygulaması geldi. NEDİR TAPU GÜVENİLİR HESAP?Tapu Güvenilir Hesap herhangi bir gayrimenkul alım satımında aynı anda takas sağlıyor. Emlak Katılım Bankası tarafından sunulan bu hizmet kapsamında alıcılar ödemeyi yapar yapmaz tapu devrini üzerine alıyorlar. Satıcılarda satışın tamamlanmasıyla anda paralarını alıyorlar. Tapu Güvenilir Hesap uygulaması alıcı ve satıcılar için nakit taşıma riski ortadan kaldırır, alım satım işlemleri hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlar. SİSTEM NASIL İŞLER?Tapu Güvenilir Hesap Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ile Emlak Katılım arasındaki protokol sayesinde uygulanır. Ortak bir sistem üzerinden çalışan banka ve kurum aynı anda takas işlemlerini gerçekleştirir. Emlak Katılım Bankası sürecin işleyişine dair şu bilgileri verdi. 1-) Öncelikle gayrimenkul için alıcı ve Satıcı Emlak Katılım’a başvuru yapar.2-) Başvuru sonrasında Hakem Hesap Ekranından satıcının kimlik bilgisi ile satıcının üzerindeki gayrimenkul bilgisi sorgulanır. Devri yapılacak gayrimenkul işaretlenir.3-) Devir öncesi ödenmesi gereken Tapu harcı ve döner sermaye ücretleri banka üzerinden ödenebilir.4-) Satıcının Tapu harcı ve döner sermaye hizmet bedeli nezdindeki hesapta satış bedeli bloke edilir ve oluşturulan Hakem Hesap referans numarası Emlak Katılım tarafından Tapu Müdürlüğü’ne sistem üzerinden iletilir.

5-) Alıcı ve Satıcı Tapu Müdürlüğü’ne taşınmazın tapu devri için başvurur. Tapu Müdürlüğü sistem üzerinden gerekli kontrolleri gerçekleştirir ve ardından bedelin blokeye alındığını kontrol eder son olarak ise tapu devrini gerçekleştirir.6-) Tapu Müdürlüğü'nde mülkiyet el değiştirdiğinde (tescil işlemi yapıldığında) Emlak Katılım’a sistem üzerinden veri akışı yapılır. Emlak Katılım Tapu Müdürlüğü’nden gelen veriye istinaden bedeli satıcının hesabına geçer.7-) Tapu devrinin gerçekleşmemesi durumunda alıcının hesabına iade eder (blokeyi çözer). Transferin gerçekleşmesi ile alıcı ve satıcının cep telefonuna kısa mesaj (SMS) ile bilgilendirme yapılır.BAŞVURULAR NASIL YAPILIR?Tapu Güvenilir Hesap uygulaması ile alım satım işlemlerini gerçekleştirecek olan vatandaşlar Emlak Katılım Bankası şubelerinden uygulamadan faydalanmak adına başvuru yapabilirler.Emlak365.com

Yorumlar (0)