08 Nisan 2020 Çarşamba 16:55 | Güncelleme: 08 Mayıs 2020, 09:45
Tapu İşlemleri Notere Geçiyor! Tapunun Noterde Devri Ne Zaman Son Dakika?

2019 yılının sonunda gündeme taşınan noterlerde tapu devri için gelişmeler yakından takip edilirken koronavirüs nedeni ile sürecin sekteye uğradığı belirtiliyor. 

NOTERLERDE TAPU DEVRİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Aralık ayında konu hakkında açıklamada bulunan Türkiye Noterler Birliği Başkanı Dursun Cin söz konusu uygulamanın pek çok Avrupa Birliği ülkesinde zaten yıllardır uygulandığını belirterek Türkiye'de hizmet veren 1.931 noterlik bulunduğunu bunun da tapu işlemleri için büyük kolaylık sağlayacağını dile getirmişti. 

Cin, Adalet Bakanlığı tarafından yeni düzenlemeler ile konu hakkında yasal değişikliklerin ve prosedürlerin tamamlandığını söyleyerek geniş noter ağına rağmen tapu sicil müdürlüklerinin yetersiz kaldığını söyleyerek noterlerin tapu işlemlerine başlamasının sektöre büyük kolaylık sağlayacağını belirtmişti. 

Bu nedenle noterlerde tapu devri işlemlerinin önemli olduğunu belirten Cin "Buna karşın Tapu Sicil Müdürlükleri'nin sayısı oldukça az. Tapu satışlarının noterlere verilmesi durumunda işlemler çok daha hızlı olacak.

Vatandaş uzun süre beklemek zorunda kalmayacak. Noterler sadece satış işlemlerini yapacak. Tapu sicil kayıtları yine Tapu dairelerinde kalmaya devam edecek. Satış işlemlerinin tapuda gerçekleşmesiyle bu anlamda bir nevi vergi kaybının da önüne geçilmiş olacak.

Çünkü satışı yapılan gayrimenkuller ederinden daha düşük gösterilemeyecek" diyerek değişikliğe hazır olduklarını açıklamıştı. Ancak aradan geçen uzun süreye rağmen ne yazık ki süreç halen başlamadı. Noterlerde işlemlerin başlaması özellikle de hafta sonu açık noterlerin bulunduğu nöbetçi noter uygulaması nedeni ile büyük önem taşıyor. 

Emlak365.com


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ramazan 2020-04-09 13:42:18

Değerli Cin beyin sözlerinde yanlışlık var vergi kaybını önleyemezler çünkü gayrimenkulün rayiç bedelini belediyeler belirler tapudakiler de bu rayiç bedelin altında işlem yapmazlar yapılmak istenirsede reddedilir
İkinciside tapudaki vergi ve harç bedelini noterler mi alıcak yok devletmi onu açıklığa kavuşturmadıkları ve kusursuz sorumluluğu kabul etmedikleri sürece bu işin olmayacağı aşikardır

Avatar
Asi 2020-04-09 15:34:32

Hadi lan ordan çakallar.. tapuda aynı gün saatler hatta dakikalar sürmekte bir satış.. kimi kandırıyorsunuz.. siz önce noterliği adam gibi yapın sahtecilik konusunda kendi işinizi adam gibi yapın.. devlet herşeyi özele yıkıyor ama bu iş başka birşeye benzemez.. rant aktarmaktan başka birşey olmaz vatandaşın sırtına bir yük daha biner

Avatar
Tapucu 2020-04-09 16:30:07

İyi imiş sen noter olarak para kazan sorumluluk ve sicil kayıtları devletin Tapu müdürlüklerinde kalsın oh ne ala memleket

Avatar
Alper 2020-04-09 17:41:56

Taşınmazların satış bedellerinin takas bank aracılığı ile ödeme mecburiyeti getirilirse, sayın Cin'in belirttiği gibi vergi kaybı önlenmiş olur. Çünkü kimse, hukuki davalarda tesbit niteliğinde olacak olan kayıt altına alınan takas bank ödemesini düşük gösteremez. Noterler zaten devlet adına harç, damga vergisi ve değerli kağıt bedelleri gibi vergileri tahsil etmek yetkisine sahipler. Tahsilatları direk yaparak, tapu harçlarının bankalardan yatırılması gibi vatandaş adına külfetleri ortadan kaldırmış olur. Tapu müdürlüklerinin tahsilat yetkisi yok. Her ilçede bir tane olan tapu dairelerinde işlem yapabilmek için saatlerce, bazen günlerce beklemeye gerek kalmayacak. Kısaca işler çok kolaylaşacaktır.

Avatar
Haydar DEMİREL 2020-04-09 19:04:05

Sayın Cin Ülkemizde satış işlemleri Tapu Müdürlüklerinde çok hızlı yapılmakta. Dünyada hemen hemen hiç bir ülkede bu kadar hızlı tapu satış işlemleri yapılamamaktadır. Noterlerde tapu satış işlemleri yapılır iken ayrıca noterlik harcı da alınacak mı?

Avatar
Emlak Sektörü 2020-04-09 22:22:30

Sayın Cin, bu işin cinliğini açıklasın bence. Tapu müdürlüklerinde defter ve bilgisayar ortamında ikili bir sistem var. Kök kayıtlar tapu müdürlüklerinde.Hal böyleyken iş nasıl çabuk olacak, ekstradan noter masrafı binince nasıl ucuz olacak. Yoksa devlete ait olan yıllık 12 milyarlık harç 1 ay noterde kalıp repo/faiz geliri elde ederek mi noterler yeni bir zengin zümre mi olacak?

Avatar
Ali gorgulu 2020-04-10 10:22:51

Noterler birligi 1980 yillardan beri bu konuyu devamli gundeme tadiyorlar siciller tspu mud.tutuldugu muddetce temliklerin noterde yapilmasi mumkun degildir ben eski bir tapu mud olarak bahsedilen temlik (satis)islemlerinin noterlerde yapilmasinin mumkun olamayacagini kanaatindeyim

Avatar
Enes 2020-04-10 01:41:02

Bay Cin efendi. Arsa satmak araba satmaya benzemez bilesin. Normal bir satış işlemi zaten gün içerisinde çıkar. Ama adamın aldığı yer mahkemeden geliyorsa ve bu mahkeme kararı çok eski ise ve bunun tespitini dakikalar içerisinde yapabilecek bir sisteminiz varsa orası ayrı. Veyahut bir imar edinimi varsa ve tapucuları arayıp 3402 sayılı Sayısallaştırma Kanunu nu soracaksanız hadi yap o zaman derim sana ben de işlemi dakikalar içerisinde. Dediğim gibi ARABA SATMAK ARSA,ARAZİ,EV SATMAYA benzemez beyefendi.