Tarımsal Arazi Piyasası İçin Bakanlık Düğmeye Bastı!

2021 Yılı Bütçe Gerekçesi kapsamında açıklanan verilere göre Tarım ve Orman Bakanlığı tarım arazilerini alım satım işlemleri ile ipotek işlemleri için alıcı ve satıcı tarafların yararlanabileceği özel bir veri tabanı kuracak.

Tarımsal Arazi Piyasası İçin Bakanlık Düğmeye Bastı!

Tarım ve Orman Bakanlığı tarım arazileri hakkında yeni bir çalışmaya başladı. 2021 Yılı Bütçe Gerekçesi kapsamında açıklanan verilere göre Tarım ve Orman Bakanlığı 2021 yılında hem alıcı hem de satıcı tarafın ortak olarak yararlanabileceği özel bir veritabanı oluşturulacak. 

Oluşturulan bu veritabanı üzerinden tarımsal arazi statüsünde olan taşınmazların alım satım işlemleri ile ipotek işlemleri için özel bir tarımsal arazi piyasası kurulumu desteklenmiş olacak. 

TARIMSAL ARAZİ PİYASASI OLUŞTURULACAK! 

Türkiye'nin verimli tarım arazilerinin korunması ve yetiştirilen ürünlerin miktarı ile çeşitlerinin arttırılması amacı ile Tarım ve Orman Bakanlığının çalışmaları tüm hızı ile sürüyor. Bunlardan biri de 2021 Yılı Bütçe Gerekçesi kapsamında kamuoyu ile paylaşıldı. 

Yapılan açıklamalara göre tToprak ve su kaynaklarının korunması ve verimli kullanılması için bakanlık yeni çalışmalara imza atacak. Atılan adımlar kapsamında arazi edindirme çalışmaları ile işletmelerin, arazi büyüklüğünün yeter gelirli tarımsal arazi büyüklüğüne ulaştırılması ve bunun sonucunda tarım parsellerinin tarımsal gelir yöntemine göre değerinin belirlenmesi sağlanmış olacak. 

Türkiye'de büyük bir sorun haline gelen ve alıcı ile satıcı tarafın birbirini bulmakta zorlandığı tarımsal arazi alım satımı ile ipotek gibi işlemlerde tarafların birbirinini kolaylıkla bulacağı özel bir veri tabanı kurulacak. Bu veritabanı sayesinde alıcı ve satıcıların yararlanabileceği tarımsal arazi piyasası kurulumu tamamlanacak. Buna ek olarak tüm Türkiye'yi kapsayacak ülkesel arazi kullanım planlaması gerçekleştirilerek buna yönelik adımlar atılacak. 

Emlak365.com