Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi Nasıl Alınır? Kimler Emlakçılık Yapabilir, Kimler Emlakçı Olamaz?

Ticaret Bakanlığı tarafından hayata geçirilen yeni taşınmaz ticareti yönetmeliği kapsamında artık her önüne gelen emlakçı olamayacak. Emlakçılık yapmak isteyen kişiler mutlaka taşınmaz ticareti yetki belgesi almakla yükümlü tutulacak. Bu belgeyi alan kişiler emlakçılık yapmaya devam edebilecek. Yetki belgesi olmayan kişiler ise kesinlikle emlakçılık yapamayacak ve internetten daha satılık, kiralık daire ilanı veremeyecek. Yetki belgesi olmadan emlakçılık yapan kişilere para cezası kesilecek.

Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi Nasıl Alınır? Kimler Emlakçılık Yapabilir, Kimler Emlakçı Olamaz?

Emlakçı olmak isteyen ve emlakçılık mesleğine devam etmek isteyen kişiler için Ticaret Bakanlığı tarafında yapılan yasal düzenlemeler kapsamında yetki belgesi alma zorunluluğu getirilmişti. 

Hayata geçirilen düzenleme kapsamında emlakçılık yapmak isteyen kişilere Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi alma zorunluluğu gelmişti. Bu belgeyi almadan emlakçılık yapılmasına izin verilmeyecek, belgesi olmadan emlakçılık yapanlara ise para cezası kesilecek. 

KİMLER EMLAKÇILIK YAPABİLİR?

Konu hakkında “Öncelikle 05 Haziran 2018 öncesinde vergi veya meslek odası kaydı bulunan, işletme sahibi veya yetkilisi değişmeyen kişiler tarafından yapılacak olan başvurularda lise mezuniyet şartı aranmıyor. Gene bu şartlara haiz olmakla beraber 05 Haziran 2018 öncesi MEB veya üniversite onaylı en az 100 saat eğitim almış belge sahipleri için de ayrıca Mesleki Yeterlilik Belgesi muafiyeti bulunuyor. Bu muafiyetler ise sadece 31.03.2020 tarihine kadar yapılacak yetki belgesi başvurularında geçerli kabul edilecek” diyerek emlakçılık yetki belgesi almak isteyen kişilerde aranılan şartları duyurdu. 

KİMLER EMLAKÇI OLAMAZ?

Emlakçı olmak isteyen kişilerde aranılan kriterlere de değinen Özelmacıklı “Emlak sektörüne yeni bir emlak işletmesi açarak girecek olanlar için de artık mesleki deneyim şartı getirildi. 14 Ekim 2020 öncesinde vergi veya meslek odası kaydı bulunan, işletme sahibi veya yetkilisi değişmeyen kişilerin, 31 Mart 2021 tarihine kadar yapacakları yetki belgesi başvurularında mesleki deneyim şartı aranmayacak.

Lakin vergi açılışı 14 Ekim 2020’den sonra olan yetki belgesi başvurularında, başvuru yapıldığı tarihten önceki son beş yıl içinde ortaöğretim mezunlarının en az on iki ay; ön lisans, lisans ve lisansüstü mezunlarının ise en az altı ay emlak danışmanlığı veya sorumlu emlak danışmanlığı yapmış olması aranacak. Ortaöğretim veya yükseköğretim kurumlarının taşınmaz ticareti ile ilgili alanlarından mezun olanlardan ise eğitim ve deneyim şartı aranmıyor” diyerek uygulanacak kriterleri sıraladı. 

Emlakçılık yapmak isteyen kişiler artık bu kurallara göre belirlenecek. Uygulanan kriterlere uymayan ancak kaçak emlakçılık yaptığı belirlenen kişi ve işletmelere ise 25 bin liraya kadar para cezası uygulanacak. 

Emlak365.com