25 Temmuz 2019 Perşembe 18:30
TKGM Bağışlama Sözleşmesinde Şart ve Yükleme İle İlgili Duyuru Yayımladı

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü bağışlama sözleşmesine şart ve yükleme ile ilgili yeni bir duyuru yayımladı. 

TKGM Zeki Adlı imzası ile yayımlanan yeni duyuru ile bir dizi önemli değişikliğe imza atıldı. 

Bağışlama Sözleşmesinde Şart ve Yükleme Hakkında Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Tarafından Yapılan Duyuru

Tapu müdürlüklerince yapılacak bağışlama sözleşmelerinde şart ve yüklemelere yönelik dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıda açıklanmıştır.

Türk Borçlar Kanunu'nun 285 inci maddesine göre; bağışlama sözleşmesi karşılıksız kazandırma yapan iki taraflı bir sözleşmedir. Kanunun 290 ve 291 inci maddeleri gereğince de koşullu(şartlı) veya yüklemeli bağışlama mümkündür. Bağışlama sözleşmesi tek taraflı borç yükleyen bir sözleşme olmakla birlikte bağışlayan, sözleşme ile bağışlamayı bir koşula bağlayabilir veya yüklemeler koyabilir, bu şart ve yüklemeler bağışlama sözleşmesinin karşılıksız kazandırıcı sözleşme olma özelliğini etkilemez. Ancak; yerine getirilmesi mümkün olmayan bir yapma veya yapmama borcu yüklemenin konusunu oluşturamayacağı gibi koşul/yükleme hukuka ve ahlaka aykırı olamaz.

Bağışlayan; bağışlananın yüklemeyi ifa etmekten kaçınması durumunda bağışlananı, yüklemeyi yerine getirmeye zorlayabilir veya bağışlama sözleşmesinden dönme imkanını kullanabilir.

Talep edilmesi halinde koşul(şart) ve yüklemenin bağışlama resmi senedinde belirtilmesi ve bağışlamanın şart ve yüklemeye bağlı olduğunun iyiniyetli üçüncü kişiler tarafından da bilinmesi için şartın veya yüklemenin sicilin beyanlar sütununda gösterilmesi gerekir. Bağışlayana dönme koşullu bağışlamada (rücu şartlı bağış) ise Kanunun 292 nci maddesindeki özel hüküm uyarınca bağışlayana dönme koşulu tapu siciline şerh verilir.

Ancak; bağış sözleşmesi kapsamındaki şartın veya yüklemenin yerine getirilip getirilmediğini belirlemek konusunda tapu müdürlüğünün bir yetkisi ve sorumluluğu bulunmamaktadır.

Bilgi ve gereği ile bu duyurunun Bölge Müdürlüğünüze bağlı tapu müdürlüklerine iletilmesini rica ederim.

Emlak365.com

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.