TÜİK AÇIKLADI: Mart Ayında Türkiye'de 111 Bin 241 Adet Konut Satıldı!

TÜİK Konut Satış İstatistikleri Mart 2021 raporu yayımlandı. Mart ayında yaşanan sert düşüş Nisan ayında da etkisini nispeten yitirse de özellikle de sıfır konutlarda devam etti. Yükselen konut kredisi faiz oranları ve mevduat faizleri konut satış rakamlarını olumsuz etkiledi. Türkiye'de Nisan ayında kaç konut satıldı, konut satış rakamları neden düşüyor, ev fiyatları nasıl etkilenir, konut fiyatlarına indirim gelir mi, var mı?

TÜİK AÇIKLADI: Mart Ayında Türkiye'de 111 Bin 241 Adet Konut Satıldı!
Konut satış rakamları Şubat ayında ciddi bir bir kayıp yaşamış 81 bin 222 adet seviyesine kadar geri çekilmişti. 2020 yılının Mart ayında pandemi nedeni ile durma noktasına gelen konut satışları 2021 yılında pandeminin etkilerinin devam etmesi ve yükselen kredi faiz oranlarına rağmen kısmı toparlanma gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Mart ayında  Türkiye genelinde konut satışları 2020 senesinin aynı ayına oranla yüzde 2.4 oranında artış gösterdi ve 111 bin 241 adet olarak gerçekleşti.

EN ÇOK VE EN AZ KONUT SATILAN İLLER HANGİLERİ?

Açıklanan rakamlara göre Türkiye'de en fazla konut satılan il sıralamasında İstanbul yine birinciliğini korudu ve yüzde 19.8 satış payı ile 22 bin 7 konut satışı ile en yüksek paya sahip olan il oldu. Bu ilimizi sırası ile 11 bin 3 konut satışı ve yüzde 9,9 pay ile başkent Ankara, 6 bin 636 konut satışı ve yüzde 6,0 pay ile İzmir izledi.

En az konut satılan iller sıralamasında da Mart ayında sadece 15 konutun satıldığı Ardahan, 16 konutun satıldığı Hakkari ve 52 konutun satıldığı Tunceli oldu.KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI YÜKSELDİ, İPOTEKLİ KONUT SATIŞ RAKAMLARI YÜZDE 49,7 ORANINDA DÜŞTÜ!

2020 senesinin son çeyreği itibari ile yükselişe geçen konut kredisi faiz oranları 2021 yılında zirve noktasına ulaşmıştı. Yaşanan yükseliş ipotekli konut satışlarına da olumsuz yansıdı.

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Türkiye genelinde Mart ayında ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 49,7 oranında düşüş gösterdi ve 21 bin 815 adet seviyesine geriledi.

Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 19,6 olarak gerçekleşti. İpotekli satışlarda İstanbul 4 bin 643 konut satışı ve yüzde 21,3 pay ile ilk sırada yer alırken ipotekli konut satışının en az olduğu il ise sadece 1 adet ipotekli konut satışının yapıldığı il olan Hakkari oldu.EN ÇOK İKİNCİ EL KONUT SATILDI!

Türkiye genelinde sıfır konut satışları Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına oranla yüzde 2,1 oranında azalarak 33 bin 365 adet olarak gerçekleşti. İkinci el konut satış rakamları ise 2020 senesinin Mart ayına oranla yüzde 4,4 oranında artış gösterdi ve 77 bin 876 adet olarak gerçekleşti. Toplam konut satışları içerisinde sıfır konut satışı rakamının oranı yüzde 30 seviyesine geriledi.
Yorumlar (0)