TÜİK Ekonomik Güven Endeksi, Kasım 2020 Açıklandı: İnşaat Sektörü Güven Endeksi Alarm Veriyor!

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK Ekonomik Güven Endeksi, Kasım 2020 raporu yayımlandı. Yayımlanan raporda inşaat sektöründe yaşanan güven kaybı dikkat çekerken inşaat sektörü güven endeksi verisinde yaşanan kötümserlik arttı. Koronavirüs vaka sayısındaki artış, kredi faizlerinde yaşanan yükseliş ve ekonomik dalgalanma inşaat sektörü üzerinde olumsuz etki yaratmayı sürdürdü.

TÜİK Ekonomik Güven Endeksi, Kasım 2020 Açıklandı: İnşaat Sektörü Güven Endeksi Alarm Veriyor!

Ekonomik Güven Endeksi Raporu yayımlandı. Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından aylık olarak yayımlanan raporun Kasım ayına ilişkin olan verileri ilan edildi. Açıklana rakamlarda en çok güven kaybeden sektör ise yüzde 5.7 oranındaki kayıp ile inşaat sektörü oldu. 

PANDEMİ ARTTI, KREDİ FAİZLERİ YÜKSELDİ, İNŞAAT SEKTÖRÜNDE GÜVEN KAYBI ARTTI! 

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Ekim ayında 92,8 olarak gerçekleşenen ekonomik güven endeksi Kasım ayında yüzde 3,5 oranında kayıp ile 89,5 değerine geriledi. Yaşanan bu düşüşteki en büyük pay inşaat sektöründe yaşanan düşüşten kaynaklandı. İnşaat sektörüne ek olarak tüketici, reel kesim ve hizmet sektörü güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandı.

Kasım ayında Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan verilere göre inşaat sektörü güven endeksi Ekim ayında 83.8 değerine sahipken Kasım ayında yüzde 5.7 oranında kayıp yaşayarak 79 değerine geriledi. 

İnşaat sektöründe yaşanan büyük kaybın ana nedenlerinden biri olarak yükselen kredi faiz oranları gösterildi. Ekonomide yaşanan dalgalanmalardan en olumsuz etkilenen sektörlerin başında yer alan inşaat sektörü Haziran ayında kamu bankaları tarafından başlatılan ucuz konut kredisi kampanyası ile büyük yükseliş göstermişti. 

Ancak Ağustos ayı itibari ile faiz oranlarında başlayan yükseliş ile talep hız kesmeye başlamış, Eylül, Ekim ve Kasım aylarında rekor seviyeye çıkan faiz oranları sonrasında yeniden düşüşe geçmişti. Endeksin 100 altında olması sektörde olan karamsarlığı gösterirken 79 seviyesine gerileyen inşaat sektöründe kötümserlik arttı. 

Emlak365.com