TÜİK İnşaat Maliyet Endeksi Nisan 2021 Raporu Yayımlandı! Ev Fiyatlarına Zam Gelecek Mi?

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından yayımlanan İnşaat Maliyet Endeksi, Şubat 2021 raporu ile beraber sektörde yaşanan demir fiyatları ve çimento fiyatlarına zam dalgasının yarattığı etki daha da görüldü. Peki, konut fiyatlarına zam kapıda mı, ev fiyatları ne olur, yükselir mi düşer mi, ne olur?

TÜİK İnşaat Maliyet Endeksi Nisan 2021 Raporu Yayımlandı! Ev Fiyatlarına Zam Gelecek Mi?
Demir ve çimento fiyatlarına gelen zam yağmuru inşaat sektöründe büyük tartışmalara neden olurken konut fiyatlarına zam beklentisi oluşmasına neden olmuştu.

İnşaat sektörü tarafından merakla beklenen İnşaat Maliyet Endeksi, Şubat 2021 raporu yayımlandı. Yayımlanan rapora göre ne yazık ki inşaat maliyetlerinde yaşanan yükselişin artarak devam ettiği görüldü.

İNŞAAT MALİYET ENDEKSİ ŞUBAT AYINDA YÜZDE 27,59 ORANINDA ARTIŞ GÖSTERDİ! 

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan İnşaat maliyet endeksi Şubat 2021 rakamlarına göre inşaat maliyet endeksi yıllık bazda yüzde 27,59 oranında artış gösterdi. Bir önceki ay ile kıyaslandığında malzeme endeksi yüzde 0,04 oranında düşerken işçilik endeksi oranı ise yüzde 0,02 azaldı.

Bir önceki yılın aynı ayına oranla kıyaslandığında ise malzeme endeksi yüzde 31,64 oranında, işçilik endeksi ise 19,73 oranında yükseldi.MÜTEAHHİTLERİN YENİ KONUT İNŞAATI MALİYETİ ARTTI! BİNA İNŞAATI MALİYET ENDEKSİ YILLIK BAZDA YÜZDE 28 ORANINDA ARTTI

Konut fiyatları için en önemli belirleyiciler arasında gösterilen bina inşaatı maliyet endeksi de yükseliş gösterdi. TÜİK tarafından yayımlanan son rapora göre bina inşaatı maliyet endeksi, bir önceki aya oranla yüzde 0,12 oranında artış gösterirken yaşanan artış bir önceki yılın aynı ayına oranla ise yüzde 28,23 seviyesinde gerçekleşti.

Ocak ayına oranla Şubat ayında malzeme endeksi yüzde 0,19 oranında artış gösterirken söz konusu dönemde işçilik endeksi yüzde 0,04 oranında düşüş gösterdi. 2020 yılının aynı ayına oranla ise malzeme endeksi yüzde 32,61 gibi rekor bir oranda yükseliş gösterirken aynı dönemde işçilik endeksi ise 20,05 oranında arttı.KONUT FİYATLARINA ZAM KAPIDA! 

Uzun süredir çimento ve demir fiyatlarına gelen zamlar nedeni ile müteahhitler tarafından dillendirilen konut fiyatlarına zam geleceği açıklamaları TÜİK tarafından açıklanan verilerle de desteklenmiş oldu.

Ne yazık ki yeni bina inşaat maliyet endeksi her ay yükselmeye devam ederken 2020 yılında yapılan ucuz konut kredisi kampanyası ile konut stokunun büyük oranda bitirilmiş olması ile beraber yeni üretilen konutların yüksek maliyet nedeni ile zamlı olarak satılmasının kaçınılmaz olduğu, konut fiyatlarına kademeli olarak gelecek zamların 2021 yılı için de yansıtılacağı belirtiliyor.

Konut fiyatlarına gelecek zamlar için ise şehirlere ve bölgelere göre yüzde 50 seviyesine kadar yaklaşan artışların yaşanabileceği belirtiliyor.

Emlak365.com - ÖZEL HABER
Yorumlar (0)