EMLAK HABERLERİ

TÜİK Ocak Ayı Enflasyonu ve Şubat 2021 Kira Artış Oranı Ne Zaman Açıklanacak?

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK 2021 yılının ilk enflasyon rakamlarını açıklamaya hazırlanıyor. TÜİK Ocak ayı enflasyonu ve Şubat 2021 resmi kira artış oranı için geri sayım başladı.

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK 2021 yılının ilk enflasyon rakamlarını açıklamaya hazırlanıyor. TÜİK Ocak ayı enflasyonu ve Şubat 2021 resmi kira artış oranı için geri sayım başladı.

2021 yılının ilk enflasyon raporu için geri sayım başladı. Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanacak olan Ocak ayı enflasyon rakamları yılın ilk enflasyon rakamlarının yanı sıra aynı zamanda Şubat ayı resmi kira artışı zam oranı olarak uygulanacak. 

TÜİK TEFE TÜFE OCAK AYI ENFLASYON RAPORU NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

TÜİK tarafından açıklanacak olan Ocak ayı enflasyon rakamları büyük bir merakla beklenmeye başlandı. Merket Bankası tarafından atılan parasal sıkılaşma politikası adımlarının 2021 yılına ilk yansımasını gösterecek olması ve enflasyon eğrisinin yönünü belirleyecek olması nedeni ile söz konusu ekonomik veri tüm piyasalar tarafından yakından takip edilecek. 

Yine Merkez Bankası Şubat ayı faiz kararı üzerinde de büyük etki gösterecek olan TÜİK enflasyonu Ocak 2021 rakamı verileri takip eden bir sonraki ayın ilk haftası içerisinde açıklandığı için 3 Şubat 2021 Çarşamba günü ilan edilecek. 

ŞUBAT 2021 RESMİ KİRA ARTIŞI ZAM ORANI SAAT KAÇTA BELLİ OLACAK?

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından 3 Şubat 2021 Cuma günü açıklanacak olan enflasyon rakamı arasında yer alan 12 aylık TÜFE ortalaması aynı zamana ev sahipleri tarafından kiracılar tarafından ev sahiplerine uygulanabilecek en yüksek kira artışı zam oranı yasal sınırı olarak uygulanacak. 

Ev sahipleri açıklanacak olan 12 aylık TÜFE ortalaması üzerinden kiracılarına zam yapabilecek. Kira sözleşmesi dolan kiracılara ev sahipleri en fazla bu oran üzerinden zam yapabilecek. Daha yüksek oranda zam yapılması kanunen yasaklanırken isteyen ev sahipleri ise daha düşük bir oranla kira sözleşmesi yenileme imkanına sahip olacak. 

TÜİK enflasyon rakamı 3 Şubat 2021 Perşembe günü saat 10:00 itibari ile kurumun resmi internet sitesi üzerinden ilan edilecek. 

Emlak365.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir