EMLAK HABERLERİ

TÜİK Sektörel Güven Endeksleri Ocak 2021 Raporu Yayımlandı, İnşaat Sektöründe Düşüş Sürdü

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK Sektörel Güven Endeksleri, Ocak 2021 raporu yayımlandı. Yayımlanan rapora göre inşaat sektöründe güven endeksinde düşüş yaşandı.

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK Sektörel Güven Endeksleri, Ocak 2021 raporu yayımlandı. Yayımlanan rapora göre inşaat sektöründe güven endeksinde düşüş yaşandı.

TÜİK 2021 yılının ilk güven endeksi raporunu yayımladı. Ocak 2021 Sektörel Güven Endeksleri raporuna göre mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi Aralık ayına oranla hizmet sektöründe yüzde 2,9 oranında artış gösterirken, perakende ticaret sektöründe yüzde 0,1 oranında ve inşaat sektöründe yüzde 5,2  oranında düşüş gösterdi. 

TÜİK İNŞAAT SEKTÖRÜ GÜVEN ENDEKSİ DÜŞTÜ! 

Konut kredisi faiz oranlarında yaşanan yükselişin ardından satış rakamları büyük bir hızla düşmeye başlarken yaşanan bu düşüş TÜİK inşaat sektörü güven endeksi rakamlarına da yansıdı. Açıklanan son rapora göre mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi Aralık ayına oranla hizmet sektöründe yüzde 2,9 oranında artış gösterirken, perakende ticaret sektöründe yüzde 0,1 oranında ve inşaat sektöründe yüzde 5,2  oranında düşüş gösterdi. 

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi Aralık ayında 88,8 olarak açıklanmıştı. 2021 yılının Ocak ayında ise söz konusu rakam ne yazık ki yüzde 5,2 oranında düşüş göstererek  84,2 değerine gerilemiş oldu. İnşaat sektöründe Aralık ayına oranla alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi alt endeksi yüzde 2,5 oranında düşüş göstererek 75,7 seviyesine geriledi.  Gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi alt endeksi ise yüzde 7,4 azalarak 92,6 değerini almış oldu.

İnşaat sektöründe faaliyetleri kısıtlayan en önemli temel etken finansman sorunları olarak gösterilirken yine talep yetersizli de sektörde yaşanan güven kaybının nedenleri arasında yer aldı. Eylül ayı itibari ile büyük bir hızla yükselen konut kredisi faiz oranları nedeni ile konut satış rakamları düşmeye başlamış özellikle de Aralık ayında sektör büyük bir kayıp yaşamıştı. 

Emlak365.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir