TÜİK Yapı İzin İstatistikleri 2020 Raporu Yayımlandı! İnşaat Sektörü Konut Üretimi İçin Tekrar Gaza Bastı

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan Yapı İzin İstatistikleri, Ocak-Eylül, 2020 raporu ile beraber yapı ruhsatında yaşanan artış dikkat çekti.

TÜİK Yapı İzin İstatistikleri 2020 Raporu Yayımlandı! İnşaat Sektörü Konut Üretimi İçin Tekrar Gaza Bastı

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan Yapı İzin İstatistikleri, Ocak-Eylül, 2020 raporu ile beraber yapı ruhsatında yaşanan artış dikkat çekti. İnşaat sektörü 2020 yılında üretim için tekrar gaza basarken yapı ruhsatı verilen bina sayısı yüzde 73 ve daire sayısı yüzde 97,9 oranında artış gösterdi.

TÜİK Yapı İzin İstatistikleri, Ocak-Eylül, 2020 raporu yayımlandı. Yayımlanan raporda 2019 yılında yaşanan ekonomik karamsarlık nedeniyle düşen yapı ruhsatı için 2020 yılında yaşanan sert yükseliş dikkat çekti. BELEDİYELER TARAFINDAN VERİLEN YAPI İZİN BELGESİ SAYISI REKOR ORANDA ARTTI! Belediyeler tarafından verilen yapı ruhsatlarının 2020 yılının ilk dokuz ayında bir önceki yıla göre bina sayısı %73,7, yüzölçümü %58,1, değeri %76,1, daire sayısı %97,9 arttı. Yapı ruhsatı verilen yapıların 2020 yılının ilk dokuz ayında toplam yüzölçümü 72,5 milyon m² iken; bunun 40,7 milyon m²'si konut, 17,3 milyon m²'si konut dışı ve 14,4 milyon m²'si ise ortak kullanım alanı olarak gerçekleşti.

Yapı ruhsatı verilen yapıların 2020 yılının ilk dokuz ayında kullanma amacına göre en yüksek paya 53,0 milyon m² ile iki ve daha fazla daireli ikamet amaçlı binalar sahip oldu. Bunu 4,7 milyon m² ile sanayi binaları ve depolar izledi. YAPI KULLANMA İZİN BELGESİ (İSKAN BELGESİ) VERİLEN BİNA SAYISI DÜŞTÜ! İnşaat şirketleri tarafından yapılan yapı izin belgesi başvuruları büyük oranda artış gösterirken yapı kullanma izin belgesi yani iskan belgesi alan bina sayısı ise son derece sert düştü. 2020 yılının ilk 9 aylık  döneminde belediyeler tarafından verilen yapı kullanma izin belgeleri bir önceki yıla göre bina sayısı yüzde 23,5, yüzölçümü yüzde 22,8, değeri yüzde 15,3, daire sayısı yüzde 22,3 oranında azalış gösterdi. YAPI RUHSATI VE YAPI KULLANMA İZİN BELGESİ NEDİR?Yapı ruhsatı bina inşaat edilmeye başlanmadan önce inşaatı üstlenen inşaat firması ve müteahhit tarafından belediyeye başvuru yapılarak alınan inşaat iznidir. Belediyeye inşaat projesi, yeri ve tamamlanma tarihi gibi detaylar verilerek inşaat yapmak için izin alınır. Bu izin alınmadan başlanan her türlü inşaat kaçak inşaat ve kaçak yapı olarak kabul edilir. Yapı kullanma izin belgesi ise inşaat izni alınar projenin tamamlandığı anda belediyeye başvuruda bulunarak projenin inşaat iznine uygun olarak yapılarak tamamlandığını ve resmen bittiğini, oturmaya uygun olduğunu gösteren iskan belgesidir. Emlak365.com


Yorumlar (0)