Turizm Bölgesinde Doğal Sit Alanına 2 Günde Kaçak Yapı! Hepsi Yıkıldı

Turizmin en gözde merkezlerinden birisi olan Antalya'da kaçak yapılarla mücadele süreci devam ediyor. Son dönemlerde artan kaçık yapılarla mücadele eden belediye ve bakanlık ekipleri tespit edilen tüm bu yapıları yıktılar.

Turizm Bölgesinde Doğal Sit Alanına 2 Günde Kaçak Yapı! Hepsi Yıkıldı

Kaçak yapılaşmanın önüne geçmek için sürdürülen çalışmalara ara vermeden devam ediyor. 

Türkiye'nin dört bir yanında devam eden bu çalışmalar ile tespit edilen tüm kaçak yapılar yıkılıyor. Bu kapsamda özellikle turizm bölgelerinde artan kaçak yapılaşmaya ilişkin bakanlık birimleri çalışmalarına ara vermeden devam ediyorlar. 

KAÇAK YAPILARLA MÜCADELE SÜRÜYOR

Türkiye'de turizmin en önemli merkezlerinden biri olan Antalya'da imar barışına aykırı yapılar tespit edilerek yıkılıyor. Bu yapılan tespit edilmesi ve yıkım işlemlerinin tamamlanması adına Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri ile bakanlık müfettişleri kapsamlı çalışmalar gerçekleştiriyorlar.

Bu çalışmaların ilk olarak söz konusu yapıların uydu görüntüleri ile incelenmesi. Daha sonraki aşama ise saha çalışması oluyır. 2017 yılından bu zamana kadar içerisinde imar barışına aykırı olan yapılar da dahil olmak üzere 6 bin 513 kaçak yapı saptadı. Bu yapıların 772'si ise 2020 yılında yapıldı. Tespit edilen kaçak yapılar ise belediye ekipleri tarafından gerçekleştiriliyor. Antalya'da 2020 yılında yıkılan kaçak yapı sayısı ise 405. 

2 Günde Yapı Dikmişler

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Tevfik Altınay söz konusu çalışmalara gerçekleştirilen yıkım işlemlerine ilişkin olarak "Bakanımızın, 'Doğal sitlerdeki özel çevre koruma alanlarındaki kaçak yapıları kaldıracağız.' açıklamaları var. Biz de bu yönde bakanımızın emriyle çalışıyoruz. Yıkımlar devam ediyor, bunların hepsini yıkıp kaldırtacağız. Demre Üçağız'da birinci derece doğal sit alanına 2 gün içinde kaçak yapı yapılmış, yapı kayıt belgesi alınmış. Hemen kayıt belgesini iptal edip, yıkım için talimat yazısı gönderdik, belediye yıktı." açıklamalarında bulundu. 

Emlak365.com

Yorumlar (0)