Türk Kızılayı Suriye İdlib'te 1300 Briket Ev Projesinde 750 Evi İhtiyaç Sahiplerine Teslim Etti

Türk Kızılayı Suriye'de yaşanan iç savaşın sonucunda kendi ülkelerinde evsiz kalan Suriyeliler için İdlib'te yaptığı briket evlerin büyük bir kısmını bitirerek savaş mağduru insanlara teslim etti.

Türk Kızılayı Suriye İdlib'te 1300 Briket Ev Projesinde 750 Evi İhtiyaç Sahiplerine Teslim Etti
Suriye'de yaşanan iç savaş sonucunda çok sayıda insan kendi ülkesinde göçmen durumuna düşmek durumunda kalmıştı. Yaşadıkları evleri terk etmek zorunda kalan veya evleri savaş neticesinde yıkılan mağdur ailelere yardım elini Türk Kızılayı uzattı.

TÜRK KIZILAYI İDLİB'TE BRİKET EVLERİ TESLİM ETTİ

Türk Kızılayı tarafından başlatılan briket ev projesi kapsamında 748 evin yapımı tamamlanarak ihtiyaç sahibi Suriyeli ailelere teslim edildi. Göçmenler bu şekilde korunaklı ve kalıcı barınaklarda kalmaya başladılar. Bu proje kapsamında toplam 1300 briket evin yapılacağı bildirildi. İdlib'in Sarmada ilçesinin Mashad Ruhin bölgesinde inşa edilen briket evlerin bulunduğu alanda ayrıca sağlık ocağı ve oyun parkları gibi kompleksler de yapıldı. Türk Kızılayı Sarmade Kompleksi'nde düzenlenen tören sonrasında ihtiyaç sahipleri yeni evlerine yerleştiler.

Düzenlenen törende bir konuşma yapan Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, “20 milyonluk Suriye'nin yarısı evlerini terk etmek zorunda kaldılar. Her geçen gün de bir önceki yıla göre kötüye giden, sağlık açısından çökmüş bir devletten ve toplumdan bahsediyoruz. Bu vesile ile bir an önce yaşanan bu savaş ortamına barışçıl bir çözüm bulunması, insanlık dramlarına son verilmesi, bu insanlara onurlu yaşam sunulmasının gerçekleşmesini temenni ediyoruz.” dedi.

15 GÜN İÇİNDE 540 BRİKET EV TESLİM EDİLECEK

Kızılay'ın projesi hakkında da konuşan Kerem Kınık, “Kızılay'ın organizasyonu ve AFAD'ın koordinasyonu ile çok büyük bir projeyi İdlib'te gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz. Kalıcı yerleşim imkanı sunulan bu yerleşkenin bir durağını açıyoruz. Bu alanda toplamda 1300 briket evimiz olacak. Bunlardan 750 tanesini ihtiyaç sahiplerine teslim ettik. 15 gün sonra da geri kalan 540 briket evi bitirip ihtiyaç sahiplerinin kullanımına sunacağız. Burada toplam 7 Bin insana sıcak bir yuva temin ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TALİMAT VERDİ

Mültecilerin en yoğun şekilde yaşadıkları bölgenin İdlib olduğunu söyleyen Kerem Kınık, “1,7 milyon insan Suriye'de derme çatma çadırlarda yaşamak zorunda kalıyorlar. 3 milyon insanın ise büyük bir kısmı ihtiyaç sahibi. Çocukların bir çoğu bu sağlıksız çadırlarda dünyaya geldiler. Hatta pek çok çocuk bu çadırlarda öldüler. Sayın Cumhurbaşkanımız bir kış günü Suriyeli bir ailenin halini görünce bize bu projenin talimatını verdi. Bu insanlara bir koruma, bir barınma imkanı sağlamamızı istedi. Biz de bunu gerçekleştirdik.” şeklinde konuştu.
Yorumlar (0)