Türk Mühendislerin Gurur Eseri Türkiye'nin En Yüksek Köprüsü Botan Çayı Beğendik Köprüsü'nün Açılışı Bugün Yapılıyor!

Küçüksu - Hizan - Pervari Yolunda ki ulaşımı 3 saat kısaltacak olan Botan Çayı Beğendik Köprüsü için beklenen tarihi an geldi. 50 yıllık bir hayali gerçeğe dönüştürecek olan proje ile Van-Tatvan-Bitlis ile Siirt-Mardin-Batman hattı birleşmiş olacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın video konferans yöntemiyle katılacağı törenin detayları haberimizde...

Türk Mühendislerin Gurur Eseri Türkiye'nin En Yüksek Köprüsü Botan Çayı Beğendik Köprüsü'nün Açılışı Bugün Yapılıyor!

Sahip olduğu 165 metre yüksekliği ile Türkiye'nin en uzun köprüsü unvanını elde edecek olan Botan Çayı Beğendik Köprüsü bugün açılıyor. 

1970'li yıllarda ilk ihalesi yapılan ancak sürekli ortaya çıkan sorunlar nedeni ile bir türlü yapımına başlanamayan köprü için son ihale ise 2015 senesinde yapılmıştı. 

BAKAN KARAİSMAİLOĞLU AÇIKLADI: BEĞENDİK KÖPRÜSÜ BUGÜN AÇILIYOR! 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu resmi sosyal medya hesabı üzerinden yapmış olduğu açıklamasında 50 yıllık rüyanın gerçekleşeceğini belirterek "Küçüksu-Hizan-Pervari Yolu 5 saatten 2 saate iniyor... Türkiye'nin en yüksek köprüsü Botan Çayı Beğendik Köprüsü'nü, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın videokonferans katılımıyla bugün milletimize armağan ediyoruz. Ülkemize bir eser daha kazandırmanın gururunu yaşıyoruz" diyerek açılışının bugün yapılacağını ilan etti. 

Yapılan köprü ile Van'dan Pervari'ye 5 saati bulan seyahat süresi 2 saate düşürülürken Beğendik Pervari arası ulaşım ise toplamda 8 kilometre daha kısalmış oldu. Yapımında Türk mühendis ve işçilerin çalıştığı köprü büyük gurur kaynağı olurken yine köprünün tüm yapım aşamalarında sadece yerli malzeme kullanıldı. 

Emlak365.com