Türk Müteahhitler Ortadoğu ve Afrika Pazarında Hedef Büyüttü!

Türkiye inşaat sektöründe yurt dışı projeler ile adından söz ettirmeye devam ederken Türk müteahhitler 2021 yılında hedef büyüttü.

Türk Müteahhitler Ortadoğu ve Afrika Pazarında Hedef Büyüttü!

Türkiye inşaat sektöründe yurt dışı projeler ile adından söz ettirmeye devam ederken Türk müteahhitler 2021 yılında hedef büyüttü. 2021 yılında 20 milyar dolar orta vadede ise 50 milyar dolarlık yeni proje hedefi belirleyen Türk müteahhitler Ortadoğu ve Afrika pazarındaki payını arttırmayı hedefliyor.

Çin'in ardından tüm dünyada en çok iş inşaat işi üstlenen ülke olan Türkiye hedef büyüttü. Türk müteahhitler Afrika ve Ortadoğu pazarında daha fazla pay alabilmek için vites büyüttü. Türkiye Müteahhitler Birliği ile Middle East Economic Digest (MEED) tarafından ortak çalışma ile hayata geçirilen ‘Körfez, Orta Doğu ve Afrika Ülkelerine Genel Bakış ve Bölge Potansiyelinin Değerlendirilmesi’ başlıklı video konferans toplantısı ile yeni pazarlar masaya yatırıldı. 5.2 TRİLYON LİRALIK PAZAR TÜRK MÜTEAHHİTLERİN HEDEFİNDE! Konu hakkında açıklama yapan Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün son dönemde Körfez ülkelerinde Türkiye’ye yönelik oluşturulan olumsuz algılar nedeni ile büyük bir kayıp yaşadıklarını söyledi. Yenigün yaşanan bu olumsuzlukların Türk müteahhitlere 3 milyar dolarlık iş kaybı yaşattığını belirten Yenigün “Diplomatik sorunlarda iyileşme ve finansman imkânlarında gelişme halinde Ortadoğu ve Afrika’da öne çıkan 5.2 trilyon dolarlık pazardan büyük pay alabiliriz.Bu pazarlar, bizim yurtdışında istihdam ettiğimiz Türk işgücü sayısını da üç kat artırarak 100 bine çıkarma hedefimizi gerçekleştirmemizi sağlayacaktır" diyerek kısa vadede 20 milyar dolar orta vadede ise 50 milyar dolarlık yeni proje hedefleri olduklarını söyledi. Türkiye inşaat sektöründe dünyada söz sahibi olmaya devam ederken Çin'in ardından dünyada en çok inşaat işi taahhüdü yerine getiren ikinci ülke Türkiye olmuş, pek çok Türk inşaat şirketi 2020 yılında yayımlanan Dünyanın En Büyük Müteahhitleri listesi sıralamasında sınıf atlamıştı. Emlak365.com

Yorumlar (0)