Türkiye'de Konutlar Depreme Hazırlıklı Mı? Konutların Yüzde Kaçının Zorunlu Deprem Sigortası Var?

17 Ağustos depreminin 21. yıldönümü yaklaşırken Türkiye Sigortalar Birliği tarafından Zorunlu Deprem Sigortası ve Konut Sigortası ile alakalı olarak açıklama yapıldı. Sigorta sektörünün olası bir depremde gerçekleşecek zararlara yönelik teminatlar sunmaya devam ettiğinin vurgulandığı açıklamada Zorunlu Deprem Sigortası rakamları da paylaşıldı.

Türkiye'de Konutlar Depreme Hazırlıklı Mı? Konutların Yüzde Kaçının Zorunlu Deprem Sigortası Var?

Türkiye'de 17 Ağustos 1999'da tarihi bir felaket yaşamış ve Gölcük merkezli deprem ile büyük kayıplar vermişti. Tarihi felaketin 21. yıldönümü yaklaşırken Türkiye Sigortalar Birliği bir açıklama yaparak Zorunlu Deprem Sigortası ve Konut Sigartası ürünleri ile alakalı olarak bilgilendirmede bulundu.

DEPREM GERÇEĞİ İLE 1999'DA YÜZLEŞTİK!

Türkiye Sigortalar Birliği Başkanı Atilla Benli 17 Ağustos depreminin Türkiye'de bugüne kadar yaşanan en büyük felaketlerden birisi olduğunu belirterek, “17 Ağustos depremi nedeniyle büyük acılar yaşanmasının yanında deprem gerçeği ile de yüzleşmek zorunda kaldık. Afetlere karşı hazırlıklı olmanın önemini çok daha iyi kavradık. Afet sonrasında hayatın normale dönmesi için gereken önlemleri afet öncesinde almamız gerekiyor. Bunu ne yazık ki çok acı bir şekilde tecrübe ettik.” dedi.

DASK İLE DEPREM SONRALARINDA 393 MİLYON TL HASAR ÖDEMESİ YAPILDI

Gölcük depreminin Türkiye'de dönüm noktası olduğunu söyleyen Atilla Benli, “17 Ağustos 1999'da gerçekleşen deprem sonrasında ülke olarak böyle felaketlerehazırlıklı olmadığımız ortaya çıktı. 2000 yılında Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) kurularak depremin olumsuz etkilerini en alt seviyeye çekmek amacıyla çeşitli önlemler alınmaya başlandı. DASK'ın kurulmasının ardından gerçekleşen 788 deprem sonrasında 393 Milyon TL'lik hasar ödemesi yapıldı.” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE'DE DEPREM SİGORTASI OLMAYAN KONUT KALMAMALI!

Türkiye'de vatandaşların Zorunlu Deprem Sigortası için büyük bir ilgi göstermediklerini söyleyen Atilla Benli, “Zorunlu Deprem Sigortası için olması gereken ilgi belki yok ama vatandaşlarımızın duyarsız olduklarını da söyleyemeyiz. Zorunlu Deprem Sigortası'nda yüzde 55'lik rakamlar da çok pozitif bir seviyedir. Yeterli olmasa da ortalamanın üzerinde olan bu seviyeyi daha ileriye taşımamız ailelerimizin felaket sonrasındaki güvencesi olacaktır. Esasında Türkiye'de deprem sigortası olmayan konut kalmamalı. Vatandaşlarımız felaketlerin sonrasına hazırlıklı olmalı.” şeklinde konuştu.

Emlak365.com